Еве како консумацијата на пуканки може да влијае на вашето здравје

НЕМА подобра комбинација од пуканки и добар филм, но што точно се случува со вашето тело кога јадете пуканки? Па, првото нешто што треба да се знае е дека ефектите на пуканките зависат целосно од начинот на кој ги подготвувате.
Ако вашата омилена пуканка е онаа што ја купувате на влезот во киносалата, натопена со путер и сол, не си правите услуга. Слично на тоа, ако подготвите пуканки исклучиво во микробранова печка, би можеле несвесно да се почестите со порција конзерванси и други непознати состојки. Најздравата опција за подготовка на пуканки е да користите само топол воздух. Ако ги направите сами, наместо мрзливо да ги ставате во микробранова печка, можете целосно да контролирате што има во нив, како наорсување со малку сол, наместо да користите неверојатни количини сол во преработените пуканки.
Ако ги подготвите на овој начин, ќе добиете пуканки во кои можете да уживате без каење, а еве како нивната консумација може да влијае на вас:

1. Може да го намалите ризикот од срцеви заболувања и дијабетес
Веројатно сите знаеме дека пуканките се еден вид жито од пченка, па затоа се смета за целовита храна. Целосна житарка, поточно. Според Американското здружение за срце, целите зрна, особено оние богати со растителни влакна, како што се пуканките, се поврзани со намален ризик од срцеви заболувања и дијабетес. Само внимавајте да не претерувате со зачини.

2. Ако јадете премногу зачинети пуканки, постои ризик од хипертензија и мозочен удар
Ако можеби мислите дека консумирањето пуканки можеби и не е толку лошо, можеби е време да размислите да се држите настрана од нив. Главната причина е натриумот. Вво само една порција пуканки што се продаваат во кино салите можете да најдете до 2.650 милиграми натриум , што е повеќе отколку што ФДА препорачува да консумирате во текот на денот. Поради толку многу консумација на натриум, може да бидете изложени на сериозен ризик од хипертензија и мозочен удар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Направете сами ваше универзално СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ ФЛЕКИ: Потребни се три состојки!

Има сè повеќе производи за чистење кои можат да се направат од состојките што секогаш …