Сакате да пиете КАКАО? Ви ги претставуваме сите благодети од овој ВОЛШЕБЕН НАПИТОК

Овој многу здрав и вкусен пијалок ќе ви помогне во многу сегменти за одржување на здравјето.
Нема ништо подобро од шолја топло какао за време на ладен и дождлив есенски ден, но и во пролет, лето – битно е да се најде време и испие. Овој пијалок не само што ќе го задоволи вашето чувство за вкус, туку и ќе донесе многу придобивки за вашето тело.

Како какаото помага во расположението
Какаото и чоколадото се многу корисни за активна ментална или физичка работа и многумина ги нарекуваат одлични антидепресиви. Ако испиете чаша какао наутро, овој пијалок ќе ви даде енергија и ќе ве оснажи. Во вечерните часови, какаото може да послужи како пијалок за ослободување од стрес и замор.

Какаото ја подобрува меморијата
Флавоноидите, кои ги содржат какаото, можат да го намалат ризикот од деменција и директно влијаат на структурата и функцијата на мозокот. Овие соединенија ги штитат невроните на мозокот од оштетување и го подобруваат метаболизмот и меморијата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Направете сами ваше универзално СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ ФЛЕКИ: Потребни се три состојки!

Има сè повеќе производи за чистење кои можат да се направат од состојките што секогаш …