Пазете се дури и’ ако сте биле ревакцинирани против вирусот КОРОНА: Еве кога ќе добиете имунитет!

Лекарите препорачуваат да се следат епидемиолошки мерки дури и кога сте биле ревакцинирани
Според светските епидемиолози и вирусолози, заштитата од вирусот корона и стекнување на имунитет може да се очекува само по одреден временски период, најрано седум дена по приемот на втората доза на вакцината.
Имено, според резултатите од клиничките испитувања, може да се очекува заштита по одредено време од приемот на втората доза на вакцина. Како што е наведено, иако одредена заштита се јавува по приемот на првата доза, целосната вакцинација, поточно ревакцинацијата е важна за интензитетот и времетраењето на имунитетот. Се препорачува да се чуваате и почитувате епидемиолошките мерки и по ревакцинација и да се проверуваат антителата и развојот на имунитетот 14 дена по ревакцинацијата.

Можете да проверите дали сте развиле имунитет по вакцинирањето со одредување на IgG антитела со серолошки тестови, но на тој начин не можете да проверите дали е создаден имунитет на Т-клетки во вашето тело.
Можно е пациентите кои примаат имуносупресивна терапија и пациентите со болести на имунолошкиот систем да не развиваат доволен имунолошки одговор. Затоа, примањето лекови кои ја потиснуваат функцијата на имунолошкиот систем е контраиндицирано најмалку еден месец пред и по вакцинирањето, поради ризик од намалување на имунитетот.
Во овој момент, времетраењето на имунитетот по вакцинирањето е сè уште непознато, исто како што не е познато колку долго трае имунитетот по прележана инфекција предизвикана од вирусот корона.
Поради сите овие непознаници најдобро е да се чувате – да носите маска, држите растојание и што почесто со сапун да ги миете рацете, особено кога се враќате дома.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Путерот е неверојатен ХИДРАНТ за кожата на лицето! За секое нанесување, кожата ќе ви каже БЛАГОДАРАМ!

Доколку сè уште немате „путер за тело“ во вашето шкафче за креми, сега е вистинско …