Новиот сој на коронавирус Р.1 дошол до Европа! Што знаеме за него?

Интернет адресата за проверка на медицинските податоци PubMed Национална медицинска библиотека на на Владата на САД, која собира медицински написи од целиот свет, од почетокот на април не нашла многу научни податоци за вирусот P.1 како една од многуте варијанти на коронавирусот до почетокот на април.
Сепак, наведуваат научен труд од северот на Бразил кој покажува дека овој вид се однесува нетипично и дека може да се заклучи дека е позаразен од „класичната“ варијанта, пишува Deutsche Welle.
Но, сè уште нема научни наоди: вирусот навистина се шири со вртоглава брзина во Бразил, а според податоците од 8. април, над 13. милиони луѓе се заразени во таа земја – од 211. милиони жители. Дали овој вид е многу посмртоносен, тешко е да се каже: точно е дека бројот на смртни случаи е драматично зголемен, на почетокот на јануари околу 1.000 луѓе умираа секој ден, додека сега има веќе 3.000. Но, треба да се земе предвид и дека здравствената заштита скоро колабирала. Исто така, е само претпоставка што се пренесува во медиумите дека веќе има 90% нови случаи на овој нов вид: поради состојбата во здравствената заштита таму, невозможно е да се провери генетскиот код на вирусот кај секој пациент.

Што се знае за сојот P.1?
Неспорно е и дека овој вид веќе е забележан не само во Мексико или Колумбија, туку веќе пристигнал во Европа, во Белгија и Шведска. Видот P.1 е идентификуван на 10. јануари во Бразил и на вирусот САРС-КоВ-2 веќе создаде 17. мутации, од кои три се на протеинските шилци, според што може да се заклучи дека така полесно продира во човечките клетки. Проблематична е и мутацијата E484K, која што, повторно само како што се претпоставува, може да доведе до болест кај оние луѓе кои веќе ја надминале короната и создале имунитет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Направете сами ваше универзално СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ ФЛЕКИ: Потребни се три состојки!

Има сè повеќе производи за чистење кои можат да се направат од состојките што секогаш …