Девојка починала во ковид амбуланта во Србија

Девојка (24) починало во амбулантата за Ковид во Краљево. Како што дознавме, нејзините придружници ја донеле во амбулантата да се тестира, бидејќи таа имала висока температура неколку дена. Но, во еден момент таа колабирала а лекарите не успеале да ја реанимираат.
Мирјана Крчевинац, директорката на Здравствениот дом во Краљево, за Нова.рс потврди дека денес се случил трагичен случај во амбулантата на Ковид.
„24-годишна девојка е придружена од придружник, бидејќи страдала од церебрална парализа и беше врзана за инвалидска количка, дојде да се тестира. Таа неколку дена имала висока температура. Тестот за антиген покажа дека е негативен, па направен е тест за PCR. Веднаш после тоа, неа и се слоши, таа колабирапе и за жал нашите лекари не можеа да ја спасат, иако направија сè“, рекла Крчевинац.
Таа вели дека по анализата на тестот за ПЦР, ќе се знае дали девојката била заразена со коронавирус. Крчевинац вели дека овој случај претставува огромен стрес и за семејството и за вработените во брзата помош Ковид.


Директорот на Здравствениот дом рекол дека девојката се јавило првпат денес, со цел да се тестира за коронавирус. Ова е втор смртен случај во брзата помош Ковид во последната недела.
Маж (72) почина минатата сабота од последици од коронавирус во ковид амбуланта на Инфективното одделение на Општата болница „Студеница“ во Краљево. Маж, од неговото семејство бил донесен на испитување.
Набргу потоа, тој се онесвестил и починал по обид за реанимација. Директорот на болницата, Зоран Мрвиќ, рекол дека белите дробови му биле во исклучително тешка состојба. Дека снимката покажало дека му се уништени белите дробови и дека има плеврален излив на едната страна.
„Веднаш беше снимен, но по снимањето колабираше во инвалидската количка. Анестезијата го интубираше, го реанимираше, но за жал, без успех“, изјави тогаш Мрвиќ за Нова.рс.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес е спомен на Светиот свештеномаченик Доротеј, епископ Тирски: Напишал многубројни поучни дела!

Според календарот на МПЦ, 18-ти јуни е ден посветен на Светиот свештеномаченик Доротеј, епископ Тирски. …