(ВИДЕО) ЕЛ класико каков не се памти – за Меси историја и титула

Едeн од најзначајните Ел класици во последните неколку години, се игра во сабота вечер од 21.00 часот на стадионот „Алфредо ди Стефано“ во Мадрид.
Двете екипи влегуваат во големото дерби во одлична форма, со оглед на тоа што Реал Мадрид врза четири, а Барселона шест победи по ред.
Атлетико Мадрид во моментов е лидер на табелата со 66. бода и се очекува да гостува кај Бетис, а има еден бод повеќе од Барселона и три повеќе од Реал.
Тимот на Зинедин Зидан има проблеми со повредите на неколку важни играчи на одбраната пред натпреварот во сезоната. Поради повредата нема да го има Серхио Рамос, а поради коронавирусот го нема Варан, додека од порано го нема повредениот Азар во нападот. Од друга страна, Каталонците, освен повредите на Фати и Пике, кои веќе некое време не се во составот и без кои Барселона направи серија победи, подготвени се да го пречекаат големото дерби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Real Madrid C.F. (@realmadrid)

Ова е првото Ел Класико што се игра на стадионот „Алфредо ди Стефано“, каде Меси ќе постави неколку рекорди.
За Аргентинецот ова ќе биде 45-то Ел Класико, со што ќе се изедначи со Серхио Рамос, а тоа ќе биде и 90-ти поинаков стадион каде гостувал во дресот на Барселона. Интересно е и да се напомене дека Меси нема постигнато гол на дербито со Реал од заминувањето на Кристијано Роналдо, бидејќи тој беше стрелец по последен пат во 2018 година.
На двата натпревари минатата сезона, тимот од Мадрид победи. На домашен терен триумфираа со 2:0, додека во Барселона беше 3:1 за Реал.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FC Barcelona (@fcbarcelona)

Натпреварот веќе предизвика полемики во увертирата, кога ден пред натпреварот беше објавено дека судијата Лахоз, за ​​кого беше најавено дека е главен судија, ќе биде заменет со Мансано, кој е омразен во каталонскиот клуб поради третманот на Меси и фактот дека бил фотографиран со торба со грбот на Реал Мадрид.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FC Barcelona (@fcbarcelona)

Реал Мадрид-Барселона (можни состави)
Стадион: Алфредо ди Стефано. Судија: Хорхе Мансано
Реал Мадрид: Куртоа, Васкез, Милитао, Фернандез, Менди, Модриќ, Каземиро, Крос, Асенсио, Бензема, Винисиус.
Барселона: Тер Штеген, Ленгле, Араухо, Мингуеза, Алба, Де Јонг, Бускец, Дест, Педри, Меси, Дембеле.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познати противниците на нашите ракометари: Македонија ќе игра во Дебрецин

Македонската машка ракометна репрезентација ги доби противниците за престојното Европско првенство 2022 година. Кирил Лазаров …