Овие земји ја ограничуваат примената на Астра Зенека на постари од 60. години

ШПАНИЈА, Холандија и Португалија објавија дека ќе ја ограничат употребата на вакцината на АстраЗенеја за ковид -19 на постари од 60. години, откако регулаторите забележаа поврзаност помеѓу вакцината и ретки случаи на згрутчување на крвта кај помладите луѓе.
Мадрид објави дека ќе продолжи да ја користи Астра Зенека за лица на возраст од 60. до 65. години, а потоа следи вакцинација на втората приоритетна група, на возраст од 66 до 69 години.
„Луѓето помлади од 60. години ќе примат друга вакцина“, соопштила владата.
Но, пред вакцината да стане сомнителна поради случаи на згрутчување на крвта, во Шпанија првата доза на вакцината веќе ја примиле луѓе во клучните индустрии на возраст меѓу 18. и над 65. години.
Министерството за здравство допрва треба да одлучи дали ќе им даде втора доза од вакцината.

Повеќето случаи кај помлади жени
Холандската влада исто така ќе ја ограничи вакцинацијата АстраЗенека на над 60 години, потврди министерот за здравство Уго де Јонг.
„Луѓето постари од 60. години, родени во 1960. година или порано, можат безбедно да продолжат да се вакцинираат со АстраЗенека. Луѓето помлади од 60. години ќе добијат друга вакцина”, рекол министерот.
Португалија вчера привремено ја прекина употребата на АстрaЗенека за помлади од 60. години.
Координаторот на работната група за вакцинација, Хенрике Мело, рекол дека одлуката ќе има многу мало влијание врз целокупната програма за вакцинација.
Европската агенција за лекови (ЕМА) во средата објави дека има извештај за 169. случаи на ретки нарушувања на коагулацијата на 34. милиони дози вакцина АстраЗенека, односно еден случај на 100 000 вакцинирани лица на возраст под 60. години.
Повеќето од овие случаи се пријавени кај жени под 60. години и во рок од две недели по вакцинирањето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Глумецот од сериите „НЦИС“ и „Бул“ ослабнал 20. килограми без „теретана“ – Открил и како!

Актерот Мајкл Ведерли, sвездата на сериите „Бул“ и „НЦИС“, неодамна призна дека се здебелил. За …