(ФОТО) Уште една актерка го обвинува Лечиќ за силување: „Чувствував како ме крши“

СРПСКИОТ актер Бранислав Лечиќ беше обвинет за силување од друга актерка.
Српската актерка Мерима Исаковиќ даде интервју за Недељник и опишала што и се случило пред 43. години, кога била студентка по глума. Во тоа време имала 18. години.
„Имав 18 години. Есента 1978. година. Тој ме втурна во станот. Ми го соблече фустанот. ‘Не се обидувај да врескаш. Никој нема да те чуе’. Ме собори на подот. Чувствував како ме крши. Секоја коска ме болеше. Само не вака. Те молам Боже! Ако успее ќе умрам вечерва Ужива во мојот страв. Го чувствувам како мирис на гниење. Страшен изглед. Празни и црни очи без душа ..
Чувствувам потреба денес да ја кажам вистината и ги замолувам нашите луѓе внимателно да го прочитаат ова. Насилник кој за малку ќе успееше да ми го уништи животот, да ми ја изгасне младоста, да ме проголта како темница“, рекла Исаковиќ.
„Јас ти простувам, му реков тогаш, пред четириесет години. Простувам, но не заборавам. Никогаш нема да ја разбереш болката што ми ја нанесе. Повеќекратна болка. Ако некогаш слушнам дека си нанел слична болка на некого, ќе им кажам на сите што се случи.
Јас го одржав зборот.
Бранислав Лечиќ, се чини, не“, додала таа.


Обвиненија за силување во 2012 година
Да потсетиме, актерката Данијела Штајнфелд прва го обвини Лечиќ за силување. Во интервју за „Инсајдер“, Даниела рече дека една вечер Лечиќ ја однел со автомобил на непознато место и ја силувал.
„Ме мачеше и ме силуваше. Јас постојано велев ‘не’ колку што можам. Беше тортура – психолошка, емоционална, физичка и сексуална”, вели Даниела, додавајќи дека плачела цело време.
Таа вели дека не можела да замисли дека ќе и се случи вакво нешто затоа што имала бесконечна доверба во Лечиќ.
Штајнфелд раскажала дека одлучила да го открие името на нејзиниот силувач кога се појавил случајот со Мика Алексиќ, па Лечиќ ги поканил децата од неговото во своето училиште.


Лечиќ ги отфрла обвинувањата од самиот почеток.
„Би сакал да и се обратам на мојата колешка, на мојата сопруга, Даниела Штајнфелд. Даниела, ако некогаш, во кое било време, направив потег, мисла, случајен гест, намерен гест, те навредив, те повредив, те понижив… Ако сум навредил било која жена на таков начин што добила впечаток дека сум груб, агресивен, предатор, тогаш длабоко се извинувам на тебе, Даниел, и на секоја жена што се чувствува загрозена, потценета , вели тој во видеото што го сними пред неколку недели.

Фото: Принтскрин

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Светскиот ден на хемофилијата со регионална кампања одбележан од Рош Македонија

Пандемијата со COVID-19 донесе голем број предизвици во изминатиот период со посебно влијание врз лицата …