(Рецепт) Крофни од само ДВЕ СОСТОЈКИ кои го освојуваат светот: И’ дете би ги направило, а се неодолливи!

Состојките за оваа неодоливо посластица секогаш ги имате дома
Рецептот за овие прекрасни крофни може да го направи и некој што никогаш во животот не се обидел да готви. Крофни од само две состојки, и солени и слатки, па затоа, оној што сака да избере крем и џем или крем и сирење, важно е само да не се претера со износот на издените крофни.
За тестото, потребни ви се само две намирници што сите ги имаме во куќата!
Состојки:
140 гр просеано брашно
190 мл јогурт
Подготовка:
Измешајте го брашното со јогуртот со миксер додека не ги разбиете сите грутки. Смесата ќе биде густа, но леплива. Вадете ја смесата со лажица и спуштајте ја во врело масло. Пржете додека не стане златно-црвено од сите страни. Извадете ги во кујнска хартија за да впие вишок маснотии и по желба посипете со шеќер во прав. Течно чоколадо – или јадете со прилог по ваш вкус!

Фото: Принтскрин/Youtube/KANAK’S KITCHEN

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто 33 % жени со полицистични јајници имаат прекумерна тежина?

Поновите истражувања сведочат дека 33 % женисоСиндром на полицистични јајници (PCOS) се борат со прекумерна …