ПОВТОРНО – ОПАСЕН ВИРУС ПРОНАЈДЕН КАЈ ЛИЛЈАЦИ ВО ЈУЖНА АВСТРАЛИЈА: Стручњаците предупредуваат дека УБИВА ако не се лекува!

Смртоносниот вирус е пронајден кај лилјаците во пештерите во Јужна Австралија, а експертите предупредуваат дека „болест слична на беснило“ може да убие луѓе доколку не се лекува.
Јужно-австралискиот институт за јавно здравје издаде соопштение во кое го предупредува населението да избегнува какви било контакти со лилјаците.
Д-р Луиз Флуд, од Одделот за контрола на болести на Министерството за здравство, рекол дека ова е трет пат лисавирус (ABL) да се најде кај лилјаците во Јужна Австралија.

 

loading...

View this post on Instagram

 

A post shared by Uđi u Zoonu! (@zoona.hr)


„ABL е болест слична на беснило што може да се пренесе на луѓето преку гризнување, или ако заразениот лилјак ве изгребе и ако се лекува дури откако ќе се појават симптоми, тоа може да биде фатално“, вели д-р Флид.
„Иако само еден процент од лилјаците имаат АБЛ, овие неодамнешни случаи се загрижувачки и се важен потсетник дека лилјаците треба да ги чуваат соодветно обучени и вакцинирани тренери. Иако развојот на ABL-болест може да се спречи со правилно санирање на каснувања или гребнатини, најдобро е да се избегне каков било контакт со нив“, додала таа.
Д-р Мари Кар од Одделот за примарни индустрии ги предупреди сопствениците на миленичиња да ги чуваат своите животни подалеку од лилјаците.
„Ако се сомневате дека вашето животно е каснато или изгребано од лилјак, ве молиме контактирајте го вашиот ветеринар или Центарот за контрола на болести на животни“, рекла таа.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Uđi u Zoonu! (@zoona.hr)

Девет случаи на лица кои биле изложени на ABL биле регистрирани минатата година и сите случаи биле третирани и превентивно им биле дадени вакцини против беснило.
Секој што е каснат или изгребан од лилјак треба да ја чисти раната најмалку пет минути и веднаш да нанесе антисептик, велат експертите.

Што е Lisavirus на австралиските лилјаци (ABL)?

Вирусот на беснило и ABL спаѓаат во групата лисавируси кои обично се пренесуваат преку каснување од заразено животно. Тие предизвикуваат болест на беснило кое влијае на централниот нервен систем и обично е фатална. Светската здравствена организација проценува дека повеќе од 55.000 луѓе годишно умираат од беснило.
Само три случаи на инфекција и смрт на човекот со ABL се регистрирани откако вирусот бил идентификуван во 1996 година. Сите три се забележани во Квинсленд.
За потсетување, како главен виновник за пандемијата на коронавирусите од кој починаа милиони луѓе, најчесто се издвојуваат лилјаците. Многумина веруваат дека лилјаците се носители на вирусот ковид 19 и дека вирусот од нив се проширил на луѓето.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ниплпипл, Луфтанза, Хајка, Кантон6 и најпознатите скопски диџеи на фестивалот „Градот ме тера да пеам“

Утревечер (сабота), со почеток во 21 часот, во МКЦ ќе се одржи 12то издание на …