Меѓународен конкурс за фотографии на: “Света Софија, Храмовите на Божјата мудрост  во историјата и во светот”

Интерпарламентарното Собрание на Православието (И.С.П.) www.eiao.org во рамките на својата активност за промоција и зачувување на христијанската православна култура и во соработка со веб-страницата OrthPhoto.net го организира третиот по ред натпревар за фотографија и ги поканува сите заинтересирани да учествуваат на истиот.
Целта на натпреварот е да се потенцира значењето на „Мудроста Божја“ во современиот свет и да се промовираат храмовите кои со векови биле подигнати во нејзина чест.
Храмот на Светата Божја Мудрост во градот на градовите, Истанбул, „Големата црква“, „Големиот манастир“, е уникатен споменик со универзален карактер кој „му припаѓа на човештвото и на светското културно наследство“. Света Софија од Цариград беше примерот кој беше проследен со изградба на стотици храмови до денес, низ целиот православен свет токму посветени на Мудроста Божја. Оваа динамика која ја имаат Божјата Мудрост, Исус Христос во православниот свет, ќе треба да се прикажи во овај фотографски конкурс.


Наградите на натпреварот
За секоја од двете области:
Гранд Награда 500 euro
1ва награда 300 euro
2ра награда 200 euro
3та награда 100 euro
Почесни одлики
Линк до официјалниот вебсајт на конкурсот: International photo contest on theme: “Hagia Sophia. The churches of the Wisdom of God in history and in the world”
Линк до Facebook страната на конкурсот: The contest Facebook page

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Одбележување на Европски денови на културно наследство 2021 во Националната галерија

Европските денови на културнотo наследство претставуваат нajшироко прифатен партиципативен културен настан којшто го споделуваат граѓаните …