Како ќе знаеме дека епидемијата завршила?

Зад нас е долга, болна зима во која пандемијата однесе скоро три милиони животи ширум светот. Почетокот на пролетта и вакцинацијата не и донесоа олеснување на Македонија – бројот на заразени лица се уште е голем, а амбулантите се уште се полни. Никој повеќе не зборува за „враќање во нормала“, но сепак сме заинтересирани како ќе знаеме дека заврши пандемијата?
Тешко е да се знае кога ќе заврши пандемијата. Експертите предупредуваат дека ковид 19 веројатно никогаш нема да заврши целосно: спорадични, мали епидемии на вирус може да продолжат низ целиот свет. И достигнувањето до таа точка на пандемијата сè уште не е на повидок.
„Пандемијата нема да заврши експлозивно, ќе заврши тивко“, изјави за „Elemental“ Сира Мадад, епидемиолог од Њујорк.
Затоа, не може да се размислува за дефинитивниот крај на пандемијата, само за нејзината контрола. Експертите за „Elemental“ набројуваат четири критериуми кои можат да сигнализираат дека ширењето на вирусот е под контрола.

Исклучително малку случаи
Еден од знаците дека можеби сме влегле во границата на пандемијата е ако бројот на нови случаи падне под два до четири на 1.000.000 луѓе, вели епидемиологот Џесика Малати Ривера.
Значи, кога има толку малку случаи, епидемиолозите повеќе нема да бидат оптоварени со потрагата по голем број контакти на заразените. И знаеме дека е невозможно да се најде сè. Во таква ситуација, Мадад вели дека би имале доволно време и ресурси да најдат блиски контакти на заразеното лице кое брзо ќе се стави во изолација – и со тоа ќе се контролира ширењето на болеста.

Помалку од два смртни случаи на ден на национално ниво
Соединетите држави имаат над 300. милиони жители, така што за да се контролира пандемијата во федералните држави, бројот на починати би требало да биде помал од 100. на ден. Бидејќи Македонија има околу два милиони жители, нашиот праг ќе биде еден до два случаи. Паѓањето на смртните случаи под тој праг значи помал притисок врз здравствената инфраструктура и здравствените работници кои се борат против ковид 19.

Низок процент на позитивни тестови од вкупниот број на тестирани
Стапката на позитивни тестови за ковид 19, во однос на вкупниот тестиран број, помага да се одреди нивото на пренесување на вирусот во заедницата. Експертите велат дека ниските стапки на позитивни тестови – од еден до два проценти – се знак дека ширењето на вирусот е под контрола.
„Тестирањето не треба да престане дури и кога мислиме дека ковид 19 повеќе не претставува закана“, вели епидемиологот Мадад.

Постигнување колективна имунизација
Тешко е да се знае колку популации треба да се вакцинираат за да се намали преносот на вируси. Но, експертите веруваат дека стапката на вакцинација поголема од 70. проценти веројатно ќе го насочи населението кон имунитет на стадо.
„Различни заразни болести бараат различни нивоа на имунизација за да се намали преносот. На пример, вирусот на сипаници е многу заразен и останува со часови во воздухот. Ако стапката на вакцинација падне под 90. проценти веќе ризикуваме да избувне епидемија“, вели Ривера.
„Тоа не е случај со ковид. Не останува во воздухот како сипаници неколку часа и веројатно не му треба праг од 90 или повеќе проценти “.
Нивото на вакцинација за да се постигне имунитет на стадо за ковид 19 сè уште не е точно утврдено.
„Ковид 19 е суров – тој е навистина нов и не е како другите болести со кои се соочивме“, вели Ривера.
„Еден ден, сепак, тоа веќе нема да биде ново. Како што се намалува бројот на случаи и се зголемува стапката на вакцинација, можеме да очекуваме дека ќе бидеме во подобро. Оваа комбинација на фактори ќе значи контрола на пандемијата“, заклучува Ривера.
Регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа во неделата рече дека верува дека пандемијата на коронавирусот ќе заврши на почетокот на 2022. година. Ханс Клуге рече дека ковид 19 ќе продолжи да преовладува во текот на 2021. година, но ситуацијата ќе биде подобра отколку во 2020 година.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Светскиот ден на хемофилијата со регионална кампања одбележан од Рош Македонија

Пандемијата со COVID-19 донесе голем број предизвици во изминатиот период со посебно влијание врз лицата …