Во Македонија заврши делот од снимањето на „Празникот на хризантемите“

Заврши снимањето во РСМ на долгометражниот дебитантски игран филм „Празникот на хризантемите” (“Chrysanthemum day”) на младиот украински режисер Симон Мозгави во продукција на Mainstream
Pictures LLC од Киев, Украина, а македонска ко-продукција е ОПИУМ Филм претставен од страна на Кирил Каракаш и Светислав Подлешанов.


Дел од сцените на филмот се снимаја во Спомен костурницата Велес и Македониумот во Крушево. По повеќемесечни подготовки и изградба на комплексна сценографија во Велес и во Крушево, снимањето на филмот траеше десет дена.
Филмот е научно фантастична-дистописка драма, за односите помеѓу млада лекарка и нејзиниот пациент стара “жена-цвеќе”, познатa како исцелител која мистериозно преживува нуклеарна експлозија, но целосно ја изгубила меморијата и идентитетот. Филмот го следи патот на нејзиното враќање на меморијата.


На овај филм како прв од овој жанр што се снимаше во РСМ, во тешки временски услови и по сите протоколи за заштита за време на пандемија од ковид 19 учествуваа над дваесетина филмски професионалци од Македонија и над тресет филмски автори и работници од Украина.


Филмот ќе се снима на повеќе етапи на локации во Украина, РСМ, Босна, Србија и Хрватска. “Празникот на хризантемите” е меѓународна ко-продуцкија помеѓу Украина, РСМ, Србија и Хрватска. Моментално филмот е финансиски поддржан од Агенцијата за филм на Украина.
Дел од пост продукцијата на филмот ќе се работи во РСМ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Македонскиот стрип дел од проектот „CAN FOR BALKANS“

Стрип центарот на Македонија-Велес започна со локалната имплементацијата на мегународниот проектот CAN(Comic alliance Networking)  FOR …