(ВИДЕО+ФОТО) После несреќата останала во количка: Која е глумицата која го обвинила Лечиќ за силување?

СРПСКИОТ актер Бранислав Лечиќ беше обвинет за силување од друга актерка. Станува збор за актерката Мерима Исаковиќ која тврди дека злоупотребата се случила пред 43. години, кога таа беше студентка по глума. Во тоа време имала 18. години.

Која е Мерима Исаковиќ?
Мерима е поранешна југословенска филмска актерка, за која многумина сметаат дека е една од најталентираните и најубавите на овие простори. Нејзината кратка кариера, обележана со низа значајни улоги кон крајот на 1970-тите и раните 1980-ти, била прекината од сообраќајна несреќа.
Таа се многу млада, со улоги во филмовите „Љубов и бес“ (1978) и „Јован Лукин“ (1979). И предвидувале одлична кариера. Во времето кога започна. филмот „Некоја друга жена“, во која таа ја играла главната улоги со Драган Николиќ, таа доживеала сообраќајна несреќа по што завршила во инвалидска количка. Во тоа време имала само 21. година.


„Се запишав на глума кога имав седумнаесет години. Отидов на приемен испит и бев примена, иако исто така сакав да студирам медицина. Пред сообраќајката, во осумдесеттите години, се подготвував за приемен испит на Медицинскиот факултет во Белград. Милишевиќ, но по снимањето на филмот ‘Љубов и бес’ се префлив во класата на професорот Миленко Маричиќ. Мои најдобри пријатели беа Жарко Лаушевиќ, Енвер Петровци и Борис Комнениќ. Првата филмска улога ја добив во седумдесет и седмата во филмот ‘Љубов и бес’. Жарко и јас бевме пријатели од Академијата, секогаш имало некаков флуидмеѓу нас“, изјавила таа еднаш за српските медиуми.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Во Бугарија рекорден број заразени и починати од корона

БУГАРИЈА, која има најнизок процент на вакцинирана популација во ЕУ, објави рекорден дневен број на …