(Рецепт) ЦИМЕТ – Чудотворец во борбата против одвишните килограми: Вака се подготвува!

Циметот содржи голем број на корисни материи, есенцијални масла, калциум и растителни влакна. Помага во нормализирање на варењето, ги отстранува запекот и дијарејата. Има антиоксидативно и антипиретично дејство. А, за слабеење е феноменално – еве како да користите чај од цимет!
Медицински својства на цимет:
1. Влакната од циметот помагаат во нормализирање на варењето на храната: ги отстранува запекот и дијарејата.
2. Има антиоксидантни и антипиретични ефекти – помага при настинки.
3. Го намалува лошиот холестерол.
4. Го намалува шеќерот во крвта.
5. Маслото од цимет го олеснува воспалението на кожата.
6. Мирисот на цимет значително го подобрува расположението.
7. Цимет во прав го зголемува рокот на траење на производите.
8. Спречува развој на карцином на дебелото црево.

Како да користите цимет ако сакате да изгубите на тежина?
Најдобро е да користите чај со цимет и малку мед.
Подготовка: 1 лажица мелен цимет полијте со чаша врела вода. Почекајте малку да се олади, а потоа додадете 2 лажици мед. Оставете на ладно место.
Пијте половина чаша наутро на празен стомак, а другата половина навечер пред спиење.
Исто така, цимет можете да додадете во лимонадата.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО – ВО ЖИВО) Погреб на принцот Филип: Службата започна – на испраќањето само најблиските – братучед ги дели Хари и Вилијам

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела …