Од една земја се јавиле во СЗО и рекле: „Ние немаме заразени со ковид 19!“

Северна Кореја ја известила Светската здравствена организација дека не евидентирала случаи на коронавирус на нејзина територија.
Претставникот на СЗО во Пјонгјанг, Едвин Салвадор, изјавил дека Северна Кореја тестирала 23.121 лице за присуство на коронавирус и дека сите резултати биле негативни. Според зборовите на Ел Салвадор, од 26. март до 1. април биле тестирани 732. лица.
Северна Кореја објави дека нема да учествува на Олимписките игри во Токио, со цел да ги заштити своите спортисти од „светската здравствена криза предизвикана од болеста Ковид-19“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ново детско игралиште во дворот на ООУ „11. октомври“

Општина Центар продолжува со изградба на модерни и функционални детски игралишта на повеќе локации што …