КОРОНА ВИРУС ВО СРБИЈА: Се’ повеќе деца со корона: И’ бебиња со 39. температура

“Вирусот корона сега е почест кај децата и клиничката слика станува се’ потешка. Малите пациенти доаѓаат со повисока температура отколку во претходниот период и се подолго трае”, изјавила за Нова.рс педијатарот Љиjана Лукиќ. Таа објаснува дека ова е последица на британскиот вид што стана доминантен во Србија.
“Има и случаи кога децата имаат температура од 39 степени по седум дена. Исто така, лекував и бебиња со температура од 39.”, објаснува д-р Лукиќ.
„Се следи крвната слика, нивото на леукоцитите, CRP. Јас не давам антибиотици на деца. Се случува да поминат две или три недели, од надминување на ковид, и тие да се појават со воспаление на увото или тонзилитис. Тие ќе бидат ‘слаби’ некое време. Дефинитивно, короната го ослабува нивниот имунитет и после тоа полесно е да се фатат некои други инфекции. Постарите деца сега не одат на училиште, што е важно со цел да се спречат последователните компликации. Овие помлади кои одат на училиште или градинка можат да соберат бактерии во носот или грлото, што ги комплицира работите. Ако детето се разболи, некои редовни вакцинации се одложуваат“, забележува соговорник.
Таа додава дека, барем во нејзината пракса, короната кај децата најчесто се дијагностицира со брз антигенски тест.
Таа додава дека има случаи кога цели семејства се заразуваат токму затоа што детето им го пренело вирусот.
Д-р Лукиќ исто така наведува дека во тек се клинички испитувања кои треба да овозможат вакцинирање на деца. Се прават анализи за вакцините Фајзер и Модерна.
„На есен или зима, ќе мора да ги вакцинираме и децата, за да можеме да ги пуштиме на училиште“, смета д-р Лукиќ.


Се’ повеќе деца се во болниците
Шефот на детската клиника на КБЦ „Драгиша Мишовиќ“, Оливера Остојиќ, денес изјави дека 25. деца со коронавирус во моментов се лекуваат во таа институција, 40. проценти повеќе отколку во март.
Остојиќ рекла дека зголемениот број на детски ковидни пациенти најмногу биле погодени од новите соеви на коронавирус.
„Очигледно, новите видови за децата се позаразни. Најкритичната пациентка со билатерална пневмонија има 15 години“, рекла таа.
На прашањето дали треба да се вакцинираат и деца, таа рекла дека треба да чекаат препорака од Светската здравствена организација (СЗО).
„Со оглед на тоа што нема посериозни клинички слики кај децата, треба да чекаме на препораката на СЗО, бидејќи се прават истражувања врз деца и бремени жени“, додала таа.

Фото: Илустрации/Архива

Извор: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО – ВО ЖИВО) Погреб на принцот Филип: Службата започна – на испраќањето само најблиските – братучед ги дели Хари и Вилијам

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела …