7. ТЕСТОВИ КОИ ТРЕБА ДА СЕ ПРАВАТ ЕДНАШ ГОДИШНО: Вака болестите се откриваат во почетната фаза – крвта покажува СЕ!

Ако навистина се грижите за вашето здравје, редовно тестирајте се, одете на редовни прегледи, дури и ако нема алармантни симптоми. Тестовите на крвта и специјалните тестови можат да помогнат во идентификување на потенцијален проблем
Ви донесуваме список на важни прегледи и тестови за жени:
1. Шеќер во крвта
Зголемените нивоа на гликоза (шеќер) во крвта служат како сигнал дека телото или не произведува доволно инсулин, хормон кој шеќерот го снабдува во клетките или не го користи правилно инсулинот. Зголемениот шеќер во крвта може да укаже на развој на дијабетес/пред-дијабетес. Важно е еднаш годишно да ја проверувате гликозата на гладно, па дури и почесто ако имате хипертензија.

2. Липиден панел
Липидниот панел ќе ја покаже содржината на холестерол и триглицериди со цел да се има идеја за ризикот од развој на срцеви заболувања. Важно е да се тестирате еднаш годишно.

3. Тироиден стимулирачки хормон (TSH) и Т4 тест
Тироидната жлезда произведува хормони кои се одговорни за метаболизмот. Недостаток на активност на тироидната жлезда (хипотироидизам) или, напротив, неговата хиперактивност (хипертироидизам) почесто се дијагностицира кај жени. Тестовите ТСХ и Т4 ќе го покажат нивото на хормони со цел да се разбере како работи тироидната жлезда. Симптоми на дисфункција на тироидната жлезда се: замор, зголемен апетит, преосетливост на настинки, мускулна слабост, кршлива коса и нокти, проблеми со телесната тежина.

4. Витамин Д (25-хидроксивитамин Д)
Витаминот Д е важен за јачината на коските и другите телесни функции. Постарите луѓе обично страдаат од неговиот недостаток.

5. Железо, витамин Б12, магнезиум
Овие супстанции и минерали се многу важни за нормалното функционирање на организмот, па затоа е корисно систематски да се следи нивната содржина.

6. Биохемиски тест на крвта
Овој тест вклучува голем број индикатори: статус на електролит и хидратација, функција на бубрезите, црниот дроб и крвните клетки. Овие индикатори треба да се следат поради акутна или хронична инфекција, проблеми со анемија и коагулација на крв.

7. Маркери на воспаление: CRP и хомоцистеин
Ц-реактивен протеин укажува на степен на воспаление во телото. Дури и мало зголемување на вредноста на CRP е поврзано со ризик од такви болести како што се срцеви патологии, депресија. Високите нивоа може да укажуваат на физичка траума, емоционален или оксидативен стрес, интоксикација, алергии. Зголеменото ниво на хомоцистеин (ова е аминокиселина) ќе укаже на веројатност за мозочен удар и кардиоваскуларни болести, можност за отстранување на токсините од телото и создавање на невротрансмитери.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Самохрана мајка преуредила стара куќа во модерен простор за 3.000 фунти

Викторија Робинсон (34) од Хертфордшир ја претворила старата куќа во модерен и шик простор за …