КОВИДОТ ЦЕЛОСНО ГО УНИШТИЛ: Починал Предраг Живковиќ Тозовац

Пејачот Предраг Живковиќ Тозовац почина на 85-годишна возраст.
Предраг Живковиќ Тозовац се лекуваше од коронавирус последните неколку недели, а веста дека починал за српските медиуми ја потврдил неговиот кум.
„За жал, тој не издржа, ковидот целосно го уништи“, рекол тој.
Роден е во Краљево, од татко Светозар-Тоза Живковиќ, по кого го добил прекарот и мајката Будимка. Неговото вистинско име е Предраг Живковиќ. Таткото Тоза, во тоа време, бил познат хармоникаш и водел таверна во Матарушка Бања, каде малиот Предраг често го поминувал времето слушајќи стари народни песни. Таткото Тоза бил стрелан од Германците во 1941 година. На хармониката што му ја оставил татко му, тој започнал да свири и така заработувал за живот, свирејќи на свадби кога имал само 10 години.

Покрај хармоника, тој научи да свири и тапани и труба. Завршил средно училиште и студирал економија. Своите први синглови ги снимил на 11. јуни 1965. година.
Тој се прослави во 1967. година со песна за сингл плоча (песна од Миша Милутиновиќ) „Под липата, покрај потокот“. Истата година, тој снимил четири синглови во дует со Силвана Арменулиќ („Девојчица гарава“).
Неговата голема популарност започнала во 1971. година, кога победил на фестивалот „Песна на летото“ со композицијата „Мирјана“. Следната година тој повторно победил со песната „Очи на една жена“ и го потврди својот статус на најпопуларен пејач. Во 1972. година, тој ја отпеал песната „Јеремија“, која тогашните комунистички власти ја класифицираа како четнички песни, поради што бил принуден да се засолни со пријателите во Германија. По две години, тој се враќа во Србија, властите му го одземаат пасошот, но Тозовац останува миленик на публиката и продолжува да пее.
Покрај многу концерти и ТВ-емисии, тој има пеено во дует со: Предраг Гојковиќ Цуне, Мирослав Илиќ, Лепа Лукиќ, Мира Васиљевиќ итн. Во осумдесеттите години, заедно со Предраг Гојковиќ Цуне и актерката Злата Петковиќ, тој беше домаќин на познатата Фолк парада.
Во октомври 2012. година тој добил диплома за заслужен граѓанин на градот Краљево. На 24.08.2018 година, на концерт одржан по повод 60-годишнината од радиотелевизијата на Србија, му бил врачен Златен микрофон на Радио Белград.
Нека почива во мир!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Уште една повреда на Харисон Форд – сега станува збор за рамото

Актерот Харисон Форд го повредил рамото додека вежбал за борбена сцена за време на снимањето …