НАЈВАЖНИ ПРЕГЛЕДИ ЗА МАЖИТЕ КОИ СПАСУВААТ ЖИВОТ: Подобро да се спречи отколку да се лечи!

Превентивните прегледи се многу важни и’ за жените и’ за мажите
Ракот на дебелото црево е една од најчестите малигни заболувања и многу почесто ги погодува мажите отколку жените. Една од причините е тоа што мажите се јавуваат на лекар предоцна по симптомите и поретко одат на колоноскопија.
По педесетгодишна возраст, треба редовно да се оди на колоноскопија, додека луѓето кои имаат случаи на таа маѓепсана болест во своето семејство, веќе по триесет години.

Испитување на сексуално преносливи болести
Тестирањето за сексуално преносливи болести е важно, бидејќи тие можат да бидат скриени во телото долго време и да не се свесни за тоа, па дури може да предизвикаат и предвремена смрт.
СЗО посочува дека сите луѓе на возраст меѓу 16. и 65. години треба да бидат тестирани за ХИВ и хепатитис барем еднаш во животот, и почесто ако имале секс без заштита.

Редовна контрола на тежината и големината на половината
Иако на повеќето луѓе не им е потребен лекар за да ја видат опасноста, добро е вашиот лекар да го пресмета индексот на телесна маса или БМИ. Од 18,5 до 24,9 се смета за нормално, додека што било над тоа носи поголем ризик и потреба за почести медицински прегледи.

Ниво на холестерол
Американското здружение за срце советува дека мажите по 20-годишна возраст треба редовно да го проверуваат нивото на холестерол во крвта на секои шест години. Според лекарите, оваа вредност е важен показател за состојбата на крвните садови, како и ризикот од мозочен удар и срцев удар. Мажите многу почесто страдаат од срцеви заболувања, а повеќето од нив успешно се лекуваат доколку бидат забележани на време.

Контрола на крвниот притисок
Како и високиот холестерол, високиот крвен притисок предизвикува трајно оштетување на крвните садови и го скратува животот. После осумнаесетта година, потребно е крвниот притисок да се мери најмалку на секои два месеци, особено ако постои генетска предиспозиција за таа болест.
Со малку покачени вредности на крвниот притисок, потребно е да се намали внесувањето на сол во исхраната и да се намали телесната тежина, додека со повисоки вредности, потребни се и таблети.

Шеќер во крвта
Дури и оние со умерена тежина и активност треба да го измерат нивото на шеќер во крвта, но исто така да направат тест за орална толеранција на гликоза (OGTT).
Зголемените вредности укажуваат на развој на дијабетес, нарушување на тироидната жлезда, оштетување на црниот дроб или целијачна болест. Намалените вредности може да укажуваат на вирусен хепатитис, оштетување на бубрезите или рак на панкреасот.

Преглед од уролог
Податоците покажуваат дека секој трет маж по 50-та година од животот има некаква форма на хронично воспаление на простатата, а честа причина е воспаление на мочниот меур кое не е третирано и кое се повторува. Таквите воспаленија дури можат да предизвикаат и рак. Затоа, редовните прегледи на простатата и отстранувањето на PSA маркерите во крвта се најдобрата превенција од развојот на болеста.
Мажите треба да одат на уролог, исто како што жените одат на гинеколог, истакнуваат лекарите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Работник добил автомобил од газдата: „Не можев да верувам!“

Расудин Мухиќ, вработен во тузланската месарницата „Брајловиќ“ од својот работодавачот добил автомобил „Голф 5“  како …