Лекарка открила што точно се случува со телото ако секој ден пиете два литри вода

ТЕЛОТО НА ЧОВЕКОТ се состои од 60. проценти вода, затоа е неопходно да се одржи здравјето со пиење најмалку два литра вода секој ден.
Д-р Даша Филдер за Femail изјавила дека повеќето возрасни треба да пијат од 2,5 до 3 литри вода на ден за да одржат оптимална хидратација. Тој посочува дека водата помага во хидрирање на бубрезите, го подобрува варењето и здравјето на цревата, ја подмладува кожата и го намалува заморот.
„Ние губиме многу вода пиејќи пијалоци со кофеин, како чаеви и кафе, како и навечер кога спиеме, па затоа е важно да го надоместиме тоа во текот на денот“, рекла таа, наведувајќи што точно се случува со организмот ако пиете два литра вода секој ден.

Ги одржувате бубрезите здрави и исфрлате токсини
Д-р Филдер вели дека хидрирањето на бубрезите е првиот чекор кон другите придобивки што ги има водата за пиење.
„Функцијата на бубрезите е многу важна за метаболизмот и излачувањето на токсините. Бубрезите се исклучително чувствителни и помало количество вода во голема мера влијае на нивната функционалност”, тврди таа.
Ако штетните токсини не се испуштаат надвор, тоа може да доведе до замор, главоболки и недостаток на концентрација.


Ја подобрува или одржува вашата кожа здрава
Водата ја лечи кожата одвнатре.
„Кај жените, пиењето вода е особено важно затоа што може да ја подмлади кожата и да го намали појавувањето на брчки“, предупредува лекарката.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈПОЗНАТАТА ПРЕЉУБНИЧКА ТВРДИ: Мажите изневеруваат само од една причина! Не сум јас виновна, зошто не ги чувате подобро?

„Себеси се гледам како личност која ги решава туѓите љубовни проблеми, а не како некој …