(ВИДЕО) ОБЕЛОДЕНЕТ СКАНДАЛ: Славна професорка ги злоставувала децата – објавена морбидна снимка!

РОДИТЕЛИТЕ на децата кои посетувале часови по уметничко лизгање на една од спортските академии во Москва поднеле кривична пријава против професорката Татјана Шилина, која наводно ги тепала и понижувала децата за време на тренингот.
Според руските медиуми, семејствата на малтретираните деца барале таа да биде отпуштена поради бруталните методи што ги користела.
Исто така, било побарано да се спроведе кривична постапка, имајќи предвид дека постојат снимки што потврдуваат дека Шилина ги злоупотребувала децата.
Скандалот избувнал на почетокот на март, кога било објавено видео на кое се гледа како Шилина фаќа девојче за врат и ја фрла на мразот.


Настанот предизвикал бурни реакции во руската јавност и по тој повод, многу спортски sвезди проговориле и го осудиле однесувањето на професорката по уметничко лизгање.
„Уметничкото лизгање е тежок спорт кој бара многу самоконтрола и дисциплина, но никој нема право да победи дете. За ова не се дискутира“, истакнала олимписката шампионка во 2014 година, Татјана Волошочар.
Медиумите ги пренеле и изјавите на родителите.
„Никој не знаеше за нејзиното однесување. На децата им беше забрането да зборуваат за злоупотребата“, изјавила мајката на еден од учениците во училиштето.
Во јавноста се појавило и сведочењето на друга мајка, во кое се вели дека Шилина и удрила шлаканица на нејзината ќерка и ја фрлила на мразот.
„Детето не можеше да стане неколку минути по тој напад. Забележав и дека детето има лузни“, изјавила мајката.
Во наредниот период, властите треба да реагираат на извештаите на родителите и да покренат соодветни кривични постапки.

Фото: Принтскрин? Youtube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Во Бугарија рекорден број заразени и починати од корона

БУГАРИЈА, која има најнизок процент на вакцинирана популација во ЕУ, објави рекорден дневен број на …