БЕЛГРАД – Податоци кои загрижуваат: Девојка на 22. години доживеала корона и инфаркт

Болниците за Ковид се полни со млади пациенти, короната не штеди ниту дваесетгодишници. Како што дознава Нова.рс, најмладата пациентка моментално има 22. години во болницата во Батајница, а за да ја направи ситуацијата уште потешка, таа имала и срцеви проблеми, па после короната доживеала срцев удар.
Најтешките пациенти се испраќаат во Батајница, оние на кои покрај лекувањето на короната им е потребна и одредена хируршка интервенција, па затоа изворот на Нова.рс забележува дека секој ден се изведува некаква итна операција.
„Имаме пациенти од сите возрасти, но има сè повеќе млади луѓе со сериозна клиничка слика“, рекол соговорник од Батајница.
Слични впечатоци доаѓаат и од КБЦ „Д-р Драгиша Мишовиќ“. Главната медицинска сестра на таа институција, Наташа Богуновиќ, во изјава за Нова.рс, забележува дека тешките услови кај младите сега се бележат во рана фаза на болеста.


„Постојат пациенти на возраст од 80. и 90. години со многу тешки клинички слики. За разлика од претходниот период, сега резултатите, што се однесува до белите дробови, се лоши, веќе на самиот почеток на болеста, првично. Сепак, генерациите 74′, 75′ и 76′ се меѓу најзагрозените во овој круг. Има многу млади“, истакнува Богуновиќ.
Фактот дека во вкупниот број на 20.000 активни случаи на коронавирус во Војводина, доминантната е активната популација која работи, оние на возраст помеѓу 30. и 50. години, сведочи за фактот дека младите луѓе се’ повеќе и повеќе се разболуваат.

Извор: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ново детско игралиште во дворот на ООУ „11. октомври“

Општина Центар продолжува со изградба на модерни и функционални детски игралишта на повеќе локации што …