ХРАНА ЗА ПРЕВЕНЦИЈА И ЛЕКУВАЊЕ НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Диета која прави чуда!

Кога тироидната жлезда не работи правилно, се појавуваат „дефекти” низ целото тело
Оние кои страдаат од проблеми со тироидната жлезда треба да јадат храна богата со витамини, минерали и протеини.
Диетата за тироидната жлезда вклучува:
– младо сирење и млечни производи кои содржат живи бактерии;
– риба, морска храна и алги;
– ореви и семки од сите видови;
– свежо и суво овошје, мед, бобинки;
-зеленчук и зеленило, вклучувајќи диво зеље и глуварче;
– свежо исцеден сок од зеленчук и овошје, зелен и билен чај, корен од глуварче, шипинка;
– чист извор или топла вода, минерал од природни извори;
– сите пијалоци од домашни производи (ореви).
Свежо исцеден сок од магдонос е одлична превенција од нарушувања на ендокриниот систем; корисно е и кога се меша со сок од морков, зелена салата или спанаќ 1:3.


Карактеристики на исхраната за хипертироидизам:
Оваа болест е придружена со зголемено производство на тироидни хормони. Под нивно влијание се активира основниот метаболизам, а потрошувачката на енергија се зголемува, што доведува до брзо распаѓање на протеините и мастите во организмот.
Со хипертироидизам: Во црниот дроб и мускулите, резервите на гликоген се исцрпуваат побрзо. Билансот на калциум и фосфор е нарушен. Калиумот слабо се задржува во организмот. Потребата за витамини и минерали значително се зголемува.
Пациентите со хипертироидизам имаат зголемен апетит, но сепак брзо губат телесна тежина. Затоа, тие треба да ја зголемат дневната содржина на калории, што треба да биде најмалку 3000 – 3200 калории. Сепак, храната треба да се бари на пареа или да се јаде сурова.
Кај пациентите со хипертироидизам се забележува зголемена екситабилност на нервниот и кардиоваскуларниот систем. Затоа, тие треба да ја исклучат храната што го стимулира организмот: богати оброци, апитоци како кафе и чај, производи со чоколадо, зачинети јадења.
Пациентите треба да избегнуваат масна, зачинета, чадена и солена храна, пијалоци и храна што предизвикува зголемено производство на гасови.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

8. ПРИЧИНИ ЗОШТО ЖЕНАТА ИЗМАМУВА: Поради ОВА секоја ќе направи прељуба!

Кога жената доаѓа во овие 8 ситуации, таа обично прибегнува кон прељуба Од детството, жените …