(ФОТО) РОДИТЕЛИТЕ ПОТПИШАЛЕ ДЕКА ГИ ДОНИРААТ ОРГАНИТЕ ОД ПОЧИНАТОТО ДЕВОЈЧЕ: Загрепчани палат свеќи пред болницата во која починало злоставуваното девојче (2,5 години)

Тажен Велигден за Хрватска, по смртта на две ипол годишното девојче, чии родители се во притвор, а Центарот за социјална работа се грижи за нивните три други деца.
Граѓаните спонтано се собираат пред загрепската болница Клаиќ, палат свеќи, Хрватска е шокирана, пренесуваат медиумите, а според последните непотврдени информации, нејзините родители, кои се во притвор, потпишале дека нејзините органи ќе бидат донирани.
А на оградата на кругот на болницата и порака оставена очигледно пред нејзината смрт:
– Малечка, ти си наша принцеза, наше мало девојче и те сакаме. Сите ние сме твои родители и ти си во нашите срца.Ти си во нашите молитви овој Велигден. Оздрави. Те сака твојата мајка – цела Хрватска.
Веднаш по нејзината смрт, државниот обвинител од Славонски Брод, Мирела Емитал, рекла дека обвинението против мајката ќе се претвори во кривично дело, за што е предвидена казна затвор од три до 15 години. Според обвинителот, мајката на девојчето ќе биде обвинета за кривично дело нанесување тешки телесни повреди со смртоносен исход.
Адвокатот Крешимир Шкарица за Дневник на Нова ТВ објаснил дека сите докази, вклучително и денешната смрт на девојчето, даваат доволно причини за преквалификација на кривичното дело. Според него, понатамошниот тек на истрагата, секако, ќе утврди, особено извештајот за обдукција, колку години се повредите врз детето, дали се квалификувани на вистински начин и зошто и на кој начин се толерирале во оваа фаза од постапка. Конечната слика, рекол тој, ќе дојде откако ќе бидат сослушани другите сведоци.

Девојчето починало од мозочна смрт, потврдил директорот на болницата во Клаиќ.
Починатото девојче во средата наутро било донесено во болницата во Нова Градишка од нејзината мајка и таа рекла дека детето паднало и било повредено. Истиот ден, поради тежината на повредите, детето било пренесено во загрепската болница со повреди на главата, но и на целото тело.
Првата обвинета за повреда на детето е мајката (24). Таа е осомничена дека со непримерена сила го удрила детето, што предизвикало повреди. Таткото (27) е обвинет за занемарување и злоупотреба на сите четири деца, вкупно четири кривични дела. Му се заканува затвор до осум години. Таткото претходно бил пријавуван за семејно насилство, пренесуваат медиумите.
Родителите делумно се изјасниле за виновни за кривичните дела кршење на правата на детето, а во средата им бил одреден притвор од еден месец.

Фото: Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Marella Stories: Катерина Ангеловска за успехот, духовниот развој, и нивното влијание на нашиот стил

Marella Stories ги истакнуваме успешните дами кои се познати не само по своите достигнувања, туку и …