(ВИДЕО) Трагична судбина на децата во Хрватска

Откако во Хрватска почина тешко повреденото две и пол годишно девојче од Нова Градишка, државниот обвинител на округот Славонски Брод, Мирела Амитал, објавила преквалификација на обвинението против нејзината мајка, па истрагата ќе се спроведе за кривично дело тешка телесна повреда со исход смрт. Законот предвидува затвор од 3. до 15. години за тоа дело. Овој настан ја шокираше Хрватска, како и целиот регион. Сепак, овој случај не е единствен од ваков тип во Хрватска, туку имало многу во последниве години.

За жал, ова девјче не е единственото
Многумина сè уште го паметат грозоморниот случај од Славонски Брод од 2012. година. Еден родител тогаш донел тримесечно мртво бебе во локалната болница, а наскоро полицијата во нивниот дом пронашла 2,5-годишно злоставувано и неухрането девојче, нејзината сестра (4) и полубрат. Центарот за социјална работа во Славонски Брод знаело дека семејството е проблематично, а инспекцијата на Министерството за социјална политика открила бројни неправилности и пропусти во неколку случаи во тој Центар, пренесува 24sata.hr.
Откритието вели дека немало надзор на родителската грижа, немало проверка на условите за живот на родителите и децата, не биле побарани информации за тоа како таткото се грижел за другите деца, а информациите за агресијата на таткото биле игнорирани. Центарот не постапил по поканата и извештајот на полицијата за злоупотреба.

Таткото на децата во изјавата навел дека никој не дошол во неговата куќа да ги провери условите во кои живеат децата.
На крајот беа обвинети Сања Турчиновиќ, поранешна директорка на Центарот за социјална работа и нејзините колешки Ружица Галиста, Анка Богдановиќ и Блаженка Гргиќ.

Нивното судење сè уште трае, а тие сè уште работат?!
Телеграм доби потврда дека првостепената пресуда ги ослободила сите четири социјални работнички. Сепак, општинското државно обвинителство во Осиек се жалело на одлуката. Вишиот суд ја прифатил, така што повторената постапка треба да започне на крајот на овој месец.

Овој случај е најдобар пример за лошиот хрватски систем. Девет години по смртта на тримесечно бебе, сè уште нема правда.
Да потсетиме, во Пула во 2017. година, мајка го задавила синот (3) и го фрлила во морето, а во 2019. година, татко фрлил четири деца од балконот на Паг. Тоа е истиот систем во кој родителите од Нова Градишка го злоставувале девојчето пет месеци.

Имињата на убиените деца и шефовите на системот се менуваат
Дали се сменило нешто од 2012. година до денес во тој систем? Ништо, освен имињата на луѓето кои го водат овој систем и фактот дека граѓаните на Хрватска уплаќаат сè повеќе пари за него.
Системот е составен од луѓе кои се избрани и платени од граѓаните. Со излегување или не одење на избори, со молчење и незаинтересираност, со свртување на главата на другата страна затоа што „не е мој проблем“, тапкање по рамо на локалниот моќник затоа што ќе го вработи твојот син или ќе го поплочи патот до колибата… овој ѕвер од систем граѓаните на Хрватска со години го создавале и хранеле.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Германски вирусолог порачал дека вирусот нема да не напушти: „И’ догодина ќе мораме да се вакцинираме!“

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, вчера изјавил дека е …