Болни детали за смртта на девојчето кое ја расплака Хрватска

Со смачкана глава, модринки по целото тело и бесознание, двегодишното девојче мајката го донела на лекарската клиника во Нова Градишка во Хрватска, од каде итно била пренесена на Детската клиника во Клаичева во Загреб.
Таа повраќала со денови и престанала да зборува.
Сепак, нејзините родители не ја однеле на лекар се додека не изгубила свест, а надлежните служби, запознаени со критичната состојба и историјата на злоупотреба и занемарување на децата во ова семејство, не реагирале.
Без разлика дали била жртва на луди, ментално болни родители, како и неодговорни, бескрупулозни социјални работници, животот на само едно дете беше изгубен засекогаш. Овој случај укажува на сериозни дупки во системот што денес го погоди дното.

“Почивај во мир”
„Со голема тага и жалење, мора да ве известиме дека нашиот мал пациент, и покрај сите преземени терапевтски мерки и вонредните напори на медицинскиот тим, доживеа критичко клиничко влошување“, се вели во соопштението на Клиниката за детски болести во Клаичева во Загреб, пренесува Jutarnji list.
„Соодветно на тоа, според протоколот, спроведена е постапка за утврдување на мозочна смрт, што за жал било потврдено во 15:20 часот. Почивај во мир“, се вели во краткото соопштение на болницата.


Кој е виновен?
Малото девојче ја изгубило битката за живот во Клиниката за детски болести во Клаичева на Велигден, каде што била примена со нагмечен мозок, а деталите за овој случај стануваат сè пострашни. Според 24sata.hr, истражителите утврдиле дека родителите извршиле ужасни постапки на занемарување и злоупотреба на правата на децата над нивните четири деца – едно момче и три девојчиња – во периодот од 1. ноември 2020. година до 31. март годинава.
Според истражителите, тие грубо ги прекршиле родителските обврски да ги одгледуваат и воспитуваат своите деца а немало ниту недостаток на злоупотреба и физички напади врз нив.

Мајката го тепала детето по главата и целото тело
Полицијата утврдила дека мајката ја малтретирала својата ќерка минатата среда, 31 март, удирајќи ја со тупаници по главата и целото тело. Од силината на ударите, девојчето се здобило со тешки повреди на главата и на други места по телото, по што паднало во кома, а потоа, за жал, им подлегнало на ужасните повреди.

Апсење на мајката на тешко повредено девојче во Славонски Брод
За време на истрагата, полицијата утврдила дека девојчето било физички малтретирано од двајцата родители во последните пет месеци. Ова е потврдено и со медицински извештаи по донесувањето во болница дека девојчето имало видливи повреди на телото кои настанале неодамна, но и оние што се случиле порано.

Како што пренесува 24.sata.hr, покрената е истрага дали некој од социјалните работници сторил кривично дело поради несовесно работење.
Да потсетиме, инспекцијата на социјалните работници и психолозите кои биле надлежни за овој случај е исто така под надзор. Административниот надзор над Центарот за социјална работа во Нова Градишка веќе е завршен и тоа резултирало со разрешување на директорот Бранко Медуниќ, бидејќи не смееле да го вратат девојчето од згрижувачкото семејство на нејзините биолошки родители.

Дури откако случајот со тепањето на девојчето стигна до јавноста, работниците на Центарот за социјална работа ги преместиле другите деца, на во меѓувреме уапсените родители, во друго згрижувачко семејство.

На родителите им беше одреден притвор, а мајката е првообвинета

Истражниот судија на окружниот суд во Славонски Брод, Миле Солдо, на родителите вчера им одреди едномесечен притвор. Заедно со одбраната, тие делумно признаа и дека сториле кривично дело повреда на правата на детето.

Славонски Брод – Апсење на татко на злоупотребена девојка Славонски Брод
Мајката е обвинета за удирање на детето со несоодветна сила, што резултирало со повреди што предизвикале девојчето да заврши во болница, рекол судијата Солдо по сослушувањето. Тој објаснил дека мајката е осудена на претходна постапка поради опасност дека ќе ја спречува истрагата во кривичната постапка, влијаејќи врз сведоците.
„Затоа таткото беше осуден на претходна мерка притвор, но му беше одреден притвор поради опасност да го повтори делото, бидејќи тој веќе е осуден за друго дело“, им рекол судијата Солдо на новинарите.
Бидејќи девојчето починало во меѓувреме, кривичното дело ќе биде преквалификувано во тешко убиство.

Извор:

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Осум најдобри чаеви за детоксикација кои помагаат во чистење на организмот од токсини

ДЕТОКСИФИКАЦИЈАТА на организмот може да се спроведе на различни начини. Тоа е природен процес на …