(ФОТО) „Куба е сиромашна, но нашата вакцина ќе биде најдобра“

Пораката на вратата напишана со рака а светлата беа се изгаснати за да заштедат електрична енергија, сè беше лошо и застарено, освен лековите. Имено, во клиниката во Хавана, кубанските лекари применуваат, како што велат, најсовремена вакцина против коронавирус.
И’ покрај лошата економска состојба и американските санкции, научниците и лекарите на островот со кој управуваа комунистите, направија подвиг со кој ниту една друга латиноамериканска држава не може да се пофали до ден-денес. Тие развија пет можни вакцини против коронавирус, од кои две се во завршна фаза на истражување.
Бидејќи бројот на случаи со коронавируси на островот продолжува да расте, тие вакцини и аспирацијата на островот да биде биомедицински центар ќе бидат ставени на тест. Куба во средата постави нов мрачен рекорд во инфекции со коронавируси, со дијагностицирани 1.051 нов случај за 24. часа.
Кубанските власти во март објавија дека испитувањата за вакцини ќе бидат проширени и ќе опфатат уште стотици илјади луѓе.
Во проширените испитувања, 150.000 работници на првата линија на фронтот биле земени како примарна група. Меѓу нив била и Ида Мартинез Хернандез, стоматолог испратен од владата во раните фази на пандемијата да помогне во борбата против ширењето на коронавирусот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ediciones La Luz (@ediciones_la_luz)

„Работев цело ова време. На тестови, на аеродром, во изолациони центри. Ние сме луѓе со висок ризик, ова ќе ни даде поголема заштита. Куба е сиромашна земја, но нашата вакцина ќе биде најдобра, можам да го кажам тоа“, изјавила Мартинез за Си-Ен-Ен кога ја примила првата доза на кубанската вакцина Соберана-02. Името на оваа вакцина на шпански значи „суверен“.
Во време на криза, кубанската влада честопати ги испраќала своите луѓе на првата линија на фронтот, што се навидум донкихотски потфати. Имало различни ситуации, од обиди за намалување на рекордната берба на шеќерна трска до масовни демонстрации со кои се барало враќање на Елијан Гонзалес.
Сега, во време кога Куба страда од недостиг на храна и основни лекови, островската влада се насочила кон развој на нов вид софистицирана вакцина за коронавирус, која им избегала на далеку побогатите земји.
Иако резултатите од најновите тестови на двете најнапредни вакцини се очекуваат со месеци, некои на островот прогласиле победа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска е спомен на Светата маченичка Харитина: Христијанка која заблудените ги водеше кон саканиот Христос!

Според вечниот православен календарот на МПЦ денеска е Светата маченичка Харитина Во детството како сираче …