(ВИДЕО) ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА – Легенда за проколнатата патека: Паровите кои тука ќе прошетаат ќе ги прекинат своите врски или бракови!

Дали би прошетале по проколната патека?
Шеталиштето внатре во кралската палата Деосоу, камен пат долг 1,1 километар, била отворена за јавноста пред неколку години по 60. години и ќе им овозможи на посетителите увид во последното кралство на Јужна Кореја.
Сто години по смртта на кралот Гојонг, претпоследниот владетел на последното корејско кралство, Џосеон, беше отворена позната патека во срцето на Сеул покрај камениот ѕид што ја опкружува палатата.
Британска амбасада
Британската амбасада во Сеул се наоѓала на западната граница на тој ѕид, поради што од 1950. година имало прекин на шеталиштето од 170 метри.
По три години работа со владата на Сеул, британската амбасада отстапила 100. метри од блокираниот пат, така што шеталиштето, познато и како Долдамгил, по реновирањето е отворено за јавноста.
Легендата вели дека секој пар што оди по тој пат ќе стави крај на својата врска или брак.
Се верува дека легендата потекнува од времето кога семејниот суд во Сеул бил покрај пешачката патека, според агенцијата Јонап.

Фото:Принтскрин/You Tube/teacher ju yongin

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Глумецот од сериите „НЦИС“ и „Бул“ ослабнал 20. килограми без „теретана“ – Открил и како!

Актерот Мајкл Ведерли, sвездата на сериите „Бул“ и „НЦИС“, неодамна призна дека се здебелил. За …