Честото ЧУВСТВО НА ЖЕД може да укаже на три болести: Обрнете внимание на симптомите!

Нормално е ако сте жедни по солен оброк или престојувате на сонце, но еве во кои случаи жедта покажува дека станува збор за нешто повеќе од привремена дехидрација.
Чувството на жед може да укаже на тоа дека сте вежбале премногу интензивно, сте јаделе премногу зачинета храна или едноставно не сте внесувале доволно течности тој ден. Ако вашата уста е исто така сува, вашето тело може да укаже на здравствен проблем што предизвикува жед. Ако спаѓате во групата луѓе кои се грижат за хидрирање, а сепак се чувствувате жедни, можеби страдате од еден од следниве три проблеми.

Дијабетес
Кога нивото на шеќер во крвта е превисоко, телото врши притисок врз бубрезите за да произведе повеќе урина за да се ослободи од вишокот гликоза, а честото мокрење, уште еден вообичаен симптом на дијабетес, носи жед. Ако чувствувате огромна жед и често уринирате, забележите ненадејно слабеење, замор и раздразливост, проверете дали имате дијабетес.


Низок притисок
Хроничниот стрес предизвикува надбубрежните жлезди помалку да лачат, што може да резултира со низок крвен притисок. Може да предизвика вртоглавица, депресија, вознемиреност и крајна жед. Чувство на жед е начинот на кој телото додава повеќе течност во крвта во обид да се подигне крвниот притисок. Едно решение за проблемот во овој случај е да се обидете да го намалите стресот.


Анемија
Ненадејната загуба на крв или загуба на крв што се случува како резултат на некои внатрешни крварења се најчестите причини за анемија. Кај лице со анемија, телото се бори да произведе доволно здрави црвени крвни клетки, што може да предизвикаат зголемена жед, заедно со низа други симптоми како слабост и замор.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈПОЗНАТАТА ПРЕЉУБНИЧКА ТВРДИ: Мажите изневеруваат само од една причина! Не сум јас виновна, зошто не ги чувате подобро?

„Себеси се гледам како личност која ги решава туѓите љубовни проблеми, а не како некој …