Научниците дошле до неверојатно откритие поврзано со псоријазата

Здружени висок шеќер, дебелина и висок крвен притисок ги погодуваат и белите дробови?
Истражувачите веруваат дека псоријазата е поврзана со отпорност на инсулин, што може да доведе до метаболички синдром, кој е поврзан со дебелина, висок крвен притисок и висок шеќер во крвта. Овие фактори, кога се здружени, исто така го зголемуваат ризикот од развој на хронични болести, вклучително и оние што влијаат на белите дробови.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Houston Medical Aesthetician (@clarisse_skincare)


Лековите за псоријаза предизвикуваат срцеви заболувања
Исто така, постои можност дека лековите што се користат во третманот на псоријаза, а во исто време го уништуваат имунитетот, да го зголемат ризикот од срцеви заболувања.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hannah Williams (@bepsoriasis_)

Не сите луѓе кои страдаат од псоријаза ќе развијат фактори на ризик за заболување на белите дробови и срцето, но секако би било добро да се преземат превентивни мерки. Овие вклучуваат прекин на пушењето, здрава исхрана и физичка активност.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈПОЗНАТАТА ПРЕЉУБНИЧКА ТВРДИ: Мажите изневеруваат само од една причина! Не сум јас виновна, зошто не ги чувате подобро?

„Себеси се гледам како личност која ги решава туѓите љубовни проблеми, а не како некој …