Дали имате проблем со тироидата? Избегнувајте ги овие намирници, тие само ја влошуваат состојбата на организмот – еве како да се храните!

Ако имате проблем со тироидната жлезда, дефинитивно треба да се консултирате со лекар
Дали се случува постојано да сте премногу жешки, иако бројките на термометарот покажуваат дека температурата не е многу висока?
Или, јадете малку со денови, а сепак се дебелеете? Можеби сте придружени со чувство на постојан замор со чести промени во нивото на енергија и расположение?
И можеби ситуацијата е обратна: вие сте динамични (и премногу), срцевиот ритам постојано се забрзува, јадете повеќе од обилно и слабеете?

Што е тироидната жлезда?
Тироидната жлезда (тироида) е најголемата жлезда со внатрешна секреција (ендокрилна жлезда) во човечкото тело. Кај здравите луѓе, нејзината тежина е помеѓу 20 и 40 грама.Се наоѓа на предниот дел на вратот и по својата форма наликува на пеперутка и се движи при голтање.
Како и да е, ова се само некои од знаците дека е време да се провери состојбата на тироидната жлезда.
Треба навремено да размислиме за здравјето на тироидната жлезда и да сториме се’ што можеме за да ја зачуваме оваа важна жлезда и таа да може непречено да ги извршува своите функции.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gral Medical (@gral.medical)

Тироидна жлезда и исхрана
Одамна е познато дека здравје влегува преку устата, така што тироидната жлезда „сака“ одредена храна што и помага да го одржи своето правилно функционирање.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ЗАПОЧНУВА AKЦИЈА ЗА СОБИРАЊЕ КАБАСТ ОТПАД ВО СИТЕ СКОПСКИ ОПШТИНИ

Во периодот од 18 до 22 мај 2021 година,  ЈП Комунална хигиена–Скопје ќе спроведе акција за собирање …