Во пролет јадете што повеќе ЗЕЛЕН ЗЕЛЕНЧУК: Многу витамини и малку калории

Важен дел од пролетната исхрана се зелените зеленчуци.
Докажано е дека ова зеленило има позитивен ефект врз срцето, расположението, имунитетот, формирањето на црвени крвни клетки и ги штити коските и мускулите.
Не толку одамна, зелените зеленчуци со копривата се третираа како „храна за сиромашните“, но тоа дефинитивно не е точно, бидејќи овој зеленчук е богат со хранливи материи.

Ги смирува нервите
Исхраната богата со зелен зеленчук ги смирува нервите, ги активира мозочните процеси, ги елиминира немирот и нервозата, го намалува холестеролот, помага при ревматизам и воспаление на вените.
Зелениот зеленчук е особено препорачлив за доилките, но и за оние кои сакаат некоја чаша алкохол повеќе.

Користете свежи листови од зелка за изгореници
Свежи листови од зелка може да се користат во случај на благи изгореници, други воспаленија и инфекции на кожата, чешање и убоди од инсекти.

Диетата со зелен зеленчук не дебелее, има малку калории и многу витамини
Бидејќи не дебелее, нутриционистите го препорачуваат на сите што се на диета. Иако има малку калории, овој зелен зеленчук содржи многу витамини, пред се витамин Ц и изобилство на минерали (железо, калиум, фосфор, калциум).

При избор на зелен зеленчук, важно е да се знае дека младите плодови се многу повкусни од постарите, кои стануваат горчливи под влијание на сонцето. Кога земате диви зеленчуци, изберете неоштетени внатрешни лисја и измијте ги добро под проточна вода пред употреба.

Иако е многу добра за здравјето, зелката може да предизвика проблеми кај луѓето склони кон камења во бубрези или жолчни камења.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …