ЧЕСТО ПРАШАЊЕ – КАКО ДА ЈА ПОДМЛАДИТЕ КОЖАТА НА ВРАТОТ? Ова се најдобрите решенија да ги скриете брчките!

Делот од телото што жените прилично го занемаруваат, и е многу подложен на стареење, а доколку не се негува, склон е кон појава на длабоки брчки, е вратот.
Поради недостаток на себум, областа на вратот е обично посува, а поради потенката кожа, таа е многу подложна на негативните влијанија на околината, па порано се забележуваат брчки и опуштање на кожата. Ослабувањето на мускулите на вратот и сврзното ткиво доведува до т.н. „врат на мисирка“, збрчкана кожа на подбрадокот.
Губењето на колагенот постепено се случува во втората половина на дваесеттите години, а овој процес се забрзува во менопаузата и доведува до губење на цврстината и еластичноста на кожата.


Овој дел од телото бара исто внимание како лицето и хидратација. Затоа, потребно е редовно да се хидрира, да се користат креми за зацврстување на кожата и да се примени заштитен фактор. Тренингот е исто така многу важен, а минимумот што треба да го направиме е истегнувањето и размрдување на вратот и рамената неколку пати на ден.
Најдобро време за масажа е навечер: нанесете 2 кафени лажички масло за нега на лице и масирајте го деколтето со кружни движења на зглобовите на прстите, потоа на рамената и мускулите на вратот, па со врвовите на прстите брадата и вилицата сè до образите. Забелешка: движењата секогаш мора да одат нагоре.Со напредувањето на медицината и појавата на бројни козметички процедури како што се полнила, кои не се толку инвазивни како фејслифтингот, консултациите со дерматологот секогаш се добра почетна точка за одредување оптимални процедури за младешки изглед, без разлика дали се проблем брчките или опуштање на кожата.
Во меѓувреме, можете да вежбате интересна вежба што ја најдовме на Тикток. Легнете на креветот така да висат главата и вратот, а нозете се собрани на колена, поврзете ги, а потоа подигнете ги нагоре и надолу. Оваа врска ја промовира циркулацијата на крвта во овој регион.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …