(ФОТО) Што е финскиот концепт „сису“ и зошто е важен за среќата!

Неодамна беше објавен извештај за најсреќните земји во светот, и изненадува еден факт, а тоа е дека задоволството сао животот не се сменило премногу во споредба со претходната година во дури 95. земји.

Се претпоставува дека многумина сметаат дека коронавирусот е надворешен фактор што создал повеќе чувства на заедништво отколку незадоволство. Кога станува збор за најсреќната земја, тоа е повторно Финска.

Четврта година по ред, Финска е прва на списокот, пред се заради чистиот воздух, најдобриот образовен систем, добрите услови за работа и високото ниво на доверба во владата и сите други официјални лица. Финците исто така ги истакнуваат своите секојдневни навики како извор на среќа, а тоа се:
Потење во сауна
Одење во шума и поминување време во природа
Пливање во студени реки

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sari (@sartzi)

Берење диви бобинки
Користење на сончева светлина
Наоѓање момент за длабок здив

Покрај сето горенаведено, важен е и концептот „сису“, за кој Финците велат дека не може да се преведе на еден јазик со еден збор. Тоа е мешавина од одлучност, упорност и храброст што создава чувство на самостојност. Во пракса, ова значи дека не треба да бараме одобрување и пофалби од други луѓе, туку од нас самите, и дека треба да бидеме свесни кога правиме нешто добро и благодарни што можеме да го направиме. Среќата што доаѓа од таквата свест е многу поголема од онаа што ја добиваме од надворешната валидација.

Тоа чувство и таа свест можат да ги развијат сите луѓе, само треба да поработите на нив. Совет е да размислиме каков е нашиот став кон пофалбите, како и колку ја добивавме како деца и какви се нашите очекувања денес. Не е лошо да разговараме за тоа со некој близок пријател или психотерапевт, бидејќи можеме да научиме многу за нас самите. Она што е главната лекција во која треба да сеугледаме на Финците е да се гордееме со себе во секоја ситуација кога тоа е можно и да ги пофалиме сопствените напори и посветеност.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Глумецот од сериите „НЦИС“ и „Бул“ ослабнал 20. килограми без „теретана“ – Открил и како!

Актерот Мајкл Ведерли, sвездата на сериите „Бул“ и „НЦИС“, неодамна призна дека се здебелил. За …