Вакцината „Спутник В“ сепак и во ЕУ!?

Европската агенција за лекови (ЕМА) би можела да одобри употреба на руската вакцина Спутник В во следните два месеци, пишува „Дојче веле“.
Дали ова може да ја забрза вакцинацијата против коронавирус во ЕУ?
Вакцинацијата против коронавирус во ЕУ е многу бавна. Главната причина е недостатокот на вакцини. Затоа европските политичари се повеќе ја споменуваат можноста за одобрување на руската вакцина Спутник В и во ЕУ. Европската агенција за лекови (ЕМА) ја тестира оваа вакцина од почетокот на март. На почетокот на април, ЕУ испрати свои експерти во Русија за да дознаат повеќе на самото место за резултатите од клиничките истражувања и начинот на производство.
Досега, производителите, ниту во Русија ниту во ЕУ, не успеаја да го зголемат производството до толкава мерка што ќе се задоволи домашната и меѓународната побарувачка. И покрај тоа, Москва е оптимист.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sputnik V (@sputnik_vaccine)

Да се зголеми обемот на производството
Рускиот вицепремиер Татјана Голикова, задолжена за сузбивање на пандемијата, неодамна објави дека Русија планира да произведе вкупно 178. милиони дози руски вакцини во првата половина на годината – Спутник В, ЕпиВакКорона и КовиВак. Како и кај повеќето вакцини против коронавирус, тие мора да се даваат двапати.
Во исто време, повеќе од 30. милиони луѓе треба да бидат вакцинирани во Русија до средината на јуни, објави неодамна агенцијата Тасс, повикувајќи се на рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко. За тоа се потребни околу 60 милиони вакцини.
Тогаш остануваат 118 милиони дози за извоз, односно вакцини за околу 59. милиони луѓе.
Рускиот инвестициски фонд (RDIF), кој Спутник В го продава и промовира во странство, објави дека повеќе од 50. земји во светот чекаат на вакцината. Фактот што толку многу земји веќе ја одобрија Спутник В, се слави во Русија како голем меѓународен успех. Според RDIF, повеќе од 1,5 милијарди луѓе живеат во сите овие земји.
А, ако сега и ЕУ со своите 450. милиони жители одобри употреба на руска вакцина? Сепак, Русија нема производствен капацитет за производство на толку многу вакцини – и нема да ги има во догледна иднина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sputnik V (@sputnik_vaccine)

Производство на Спутник В во странство
Кремлиn гледа единствено решение за тој проблем во започнувањето на производството надвор од Русија.
„Со цел да се задоволи глобалната побарувачка за нашата вакцина, работиме на трансфер на нашата технологија во странство. Со десет земји веќе се склучени соодветни договори за изградба на производствени капацитети”, рекол рускиот министер за индустрија Денис Мантуров за време на видео консултација со претседателот Владимир Путин.
Според извештаите, вакцината веќе се произведува во Казахстан, Белорусија, Индија, Јужна Кореја и Бразил. Покрај тоа, RDIF потпишал договор со швајцарската компанија Adienne Pharma & Biotech за производство на Sputnik V во нејзината фабрика во Италија. Треба да започне со производство во јули и до крајот на годината таму треба да се направат десет милиони дози.
Во средата, на 24. март, пристигна веста дека рускиот концерн Р-Фарм планира да започне со производство на вакцина Спутник V во својата фабрика во Илертисен, Баварија. Десет милиони вакцини може да се произведат таму од јуни, изјавил менаџерот на Р-Фарм, Александар Биков, за dpa. Сепак, зависи од тоа дали ЕМА ќе даде зелено светло за употреба на таа вакцина.
Како можни локации, покрај Италија и Германија, се споменуваат и Австрија, Франција и Шпанија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sputnik V (@sputnik_vaccine)

Спутник В – еден од можните делови на мозаикот
Затоа, се поставува прашањето: дали Спутник В може да го забрза темпото на вакцинација во ЕУ? Дефинитивно не, затоа што главниот дел од работата требаше да биде завршен порано, од повеќе причини.
До летото, обемот на производство на вакцини Бајонтек/Фајзер значително ќе се зголеми. Фабриката на Бајонтек во Марбург, Германија, која започна со работа во февруари, треба да произведе 250 милиони вакцини до средината на годината. Француската компанија Санофи исто така најави дека ќе произведе 125. милиони дози од таа вакцина за ЕУ.
Од април, американската компанија Џонсон и Џонсон ќе ја доставуваат својата вакцина во Европа, а помеѓу мај и јуни треба да биде одобрена втората германска вакцина за iRNA, CureVac. ЕУ треба да прими вкупно 405 милиони дози од таа вакцина.
Во тек се подготовки за одобрување на американската вакцина Новавакс.
Во исто време, ЕУ се обидува на различни начини да ја принуди AstraZeneca целосно да ги почитува своите договорни обврски. Беше планирано да се испорачаат 180. милиони дози во вториот квартал.
Ова значи дека употребата на вакцината Спутник В во ЕУ би започнала дури пред крајот на масовната вакцинација, прво, веројатно, во помали количини. Затоа, оваа вакцина не треба многу да влијае на кампањата за вакцинација во ЕУ. Сепак, производството во европските компании ќе и овозможи на Русија подобро да ги снабдува другите земји од целиот свет со вакцината Спутник В.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една …