(ФОТО) РЕМЕК ДЕЛО НА БАРСЕЛОНА: 6. работи кои не сте ги знаеле за најубавиот парк во светот!

Наводно Гауди во една пригода му рекол на Гуел: „Понекогаш мислам дека двајцата сме единствените луѓе кои ја сакаат оваа архитектура…“
Паркот Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона со својата шарена керамика и лудата архитектура. Сместен во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена спој на природата и урбанизмот. И еве што можеби не сте знаеле за оваа оаза:

1. Архитектот веќе го знаете
Умот што стои зад оваа шаренило се викал Антонио Гауди. Тој бил каталонски архитект што можеби веќе го познавате, дури и без да бидете свесни за тоа. Тој е тој кој е одговорен за изгледот на базиликата Сарада Фамилија во Барселона. Дури седум негови дела се ставени на списокот на светско наследство од УНЕСКО – сите се наоѓаат во Барселона, меѓу нив и паркот Гуел.

loading...

 

View this post on Instagram

 


A post shared by Barcelona Travelers (@barcelona.travelers)


2. Настанат на сиромашна земја, на почетокот имал друга цел
Паркот бил инспириран од англиските урбани градини, а позицијата избрана за ова ремек-дело била ништо друго освен ремек-дело. Ридот со мала вегетација и многу карпи бил наречен „Гола планина“ со причина. Првичниот план бил да се изградат станбени населби за богатите кои ќе уживаат во своите оази со поглед кон градот, но за наша среќа – обичниот народ – бил отворен за јавноста.

3. Во паркот е куќата на архитектот во која живеел се’ до неговата бизарна смрт
Откако првичниот план не успеал, Гауди се пресели во куќа во паркот сам (но тој не го дизајнирал тоа). Живеел таму сè до 1926 година, кога починал. Но, тој не умрел во мирот во својот дом, туку на многу бизарен и тажен начин. Со текот на времето, тој се повлекол, се посветил на верата и живеел скромно: постел, се воздржувал од алкохол, носел скромна и дотраена облека и престанал да се бричи.

Кога еден ден, на 73-годишна возраст, отишол во црква на миса, го удрил градски трамвај. Повреден, тој лежел на земја и никој не му помагал во тие клучни моменти. Луѓето мислеле дека е просјак и не обрнувале внимание. Само кога докторот слушнал за веста за несреќата, истрчал на местото на настанот, но веќе било доцна. Тој бил пренесен во болницата каде починал два дена подоцна.
Кога станало познато за кого станува збор, веста го потресла градот. Погребот бил величествен, многумина дошле да му оддадат почит, но сето тоа не можело да го промени трагичниот тек на настаните и непријатниот факт што не му помогнале на својот сограѓанин – кој и да бил.

4. Дали сте забележале дека во паркот нема прави линии?
Целиот парк е како тобоган – шарен, со многу свиоци, со нежни линии. Сето ова е направено со причина – Гауди се обидел да изгради парк во согласност со природата што ја почитувал. Поради тоа, сите редови ги следеле редовите на дрвјата, растенијата, па дури и камењата.

5. Австрија донирала дрвја
Еден дел од паркот денес се вика „Градините на Австрија“. Но, тие не биле секогаш таму – овој дел од паркот бил празен долго време. Дури во 1977. година Австрија ги донирала дрвјата што биле засадени овде и поради што целиот дел го добил својот централен европски штих во морето од палми и медитеранската атмосфера.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Janduaga (@joana_anduaga)

6. Што значи Гуел и зошто паркот не го носи името на Гауди?
Кога тој е веќе толку важен за градот и паркот, како тоа неговото дело да не го носи името по него? Па, се чини дека самиот Гауди бил премногу скромен за такво нешто. Затоа паркот го носи името на Еузебиус Гуел, шпански бизнисмен кој се здобил со големо богатство за време на индустриската револуција. Токму тој го препознал талентот на Гауди и започнал да соработува со него, обезбедувајќи му финансиски средства потребни за неговата работа.
Постои анегдота за нивното пријателство, во кое се вели дека Гауди, наводно, во една прилика му рекол на Гуел: „Понекогаш мислам дека двајцата сме единствените луѓе кои ја сакаат оваа архитектура“. Гуел мртов ладен одговорил: „Не ми се допаѓа твојата архитектура. Јас ја почитувам“.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО Една од најскапите СВАДБИ во светот чинела 60. милиони долари: Луксузот го изненадил светот, но приказната немала среќен крај

Младенците биле наследничката Ваниша Митал и бизнисменот Амит Батија Има парови кои мислат дека е …