КОРОНА ВИРУС – Рекордни бројки, тестови за дуќани, полициски часови…ЕВРОПА СЕ ЗАТВОРА!

ТРЕТИОТ бран на пандемијата на коронавирус ги погодува европските земји, од кои повеќето одлучуваат за нови мерки или ги продолжуваат старите.
Поради ширењето на нови видови на коронавирус и недостаток на вакцини, европските земји се обидуваат да го забават растот на бројот на заразени лица и да ги зачуваат оптоварените здравствени системи од колапс.
Земјите во регионот поставуваат нови рекорди во бројот на мртви и болни. Унгарија на тој начин се најде на првото место во светот според стапката на смртност, а БиХ има рекорден број ново заразени.
Новите затворања во Европа поради третиот бран на инфекција со ковид-19 и ширењето на новиот вид ја намалија дури и цената на нафтата, која во вторникот падна под 62 американски долари.

Рекорден број на заразени во БиХ
Рекорден број нови случаи на инфекција со коронавирус беа регистрирани во Босна и Херцеговина во четвртокот, дури 1965, а беше потврдена смртта на 77 лица на кои претходно им беше дијагностициран ковид-19.
Тестирани се повеќе од 5.600 луѓе, од кои само 1.290 во Република Српска.
Сараево останува најкритичната точка во државата и Федерацијата на БиХ. Во четвртокот беа потврдени 746 нови случаи, а починаа 21 лице.
Втора најкритична точка е Мостар, каде 265 нови случаи беа потврдени за време на викендот, а 18 заразени починаа.
Во Република Српска, најголем број новозаразени повторно има во Бања Лука, каде се потврдени 167 нови случаи.
Директорот на Институтот за јавно здравје на РС, Бранислав Жељковиќ, на почетокот на оваа недела рече дека ако сегашниот ритам продолжи, сите болнички капацитети во ентитетот може да се пополнат за помалку од десет дена. Тој предупреди дека ова е резултат на фактот дека врвот на овој трет бран на инфекција сè уште не е достигнат.


БиХ воведе дополнителни мерки
Властите во БиХ постепено воведуваат нови ограничувачки мерки за да се обидат да го запрат ширењето на инфекцијата, која е во нагорен тренд повеќе од еден месец, а последните три недели бележи експоненцијален пораст на дневниот број на нови инфекции.
Во пет од десетте кантони во Федерацијата БиХ, во сила е забрана за движење во текот на ноќта, која трае од првите вечерни часови, а во Сараево, сите угостителски објекти се затворени до Велигден.
Властите во Република Српска во понеделникот воведоа и дополнителни забрани, со наредба за затворање на ресторани и кафулиња, како и шопинг, центри за убавина и фитнес, како и скијачки центри за една недела.
Поради овие мерки во понеделникот во Бања Лука имаше протести од угостителите, кои побараа од органите на субјектот да им помогнат финансиски за да заштитат работни места.
„Ние сме исплашени и незадоволни затоа што сме оставени на сопствените сили“, изјави пред новинарите претседателот на угостителите на РС, Владан Сурлан, објаснувајќи зошто неколку стотици луѓе протестираа пред седиштето на претседателката на РС.
Против демонстрантите интервенираше и специјална полициска единица на РС, принудувајќи ги да се оддалечат од плоштадот каде што се собраа.
Сличен протест бил организиран од угостители во источно Сараево.
Првата пратка со вакцини преку COVAX пристигна во БиХ во четвртокот. Тие добија 24.300 дози Pfizer/ BioNTech, од вкупно нарачаните 1,2 милиони дози. Тие нарачаа 892.000 дози од Европската унија кои сè уште не се доставени.

Србија ја премина психолошката граница од 5000 мртви
Србија во понеделникот делумно ги намали петдневните ограничувања, но забележа повеќе од 4.000 инфекции на ден и се повеќе и повеќе пациенти на кои им е потребно болничко лекување во поголемиот дел од март.
Според официјалните податоци објавени во четвртокот, 36. лица на кои претходно им бил дијагностициран ковид-19 починале за 24 часа, така што вкупниот број на жртви ја надмина психолошката граница од 5000 смртни случаи од почетокот на епидемијата.
Тестирани се 17.530 лица и потврдени се 5.226 нови случаи на инфекција. Бројот на пациенти на респиратори исто така се зголеми, сега има 242. Вкупно 6577 граѓани се во болница.
Ограничувањата се делумно ублажени од понеделникот, а забраната за трговски центри, кафулиња, ресторани, барови и ноќни клубови е во сила. Сите продавници за храна, театри, кина, галерии и библиотеки можат да бидат отворени до 21. часот, а сите други установи и услуги до 20. часот, под услов да обезбедат минимум девет квадратни метри по лице или посетител.
Кризниот штаб смета дека е бесмислено да се размислува за ублажување на мерките, на кои инсистираат угостителите и бројни други активности погодени од затворање или пропишани ограничувања.
„Се додека имаме повеќе примени од отпуштени пациенти заразени со коронавирус, не можеме да зборуваме за олеснување на мерките, тоа би било бесмислено“, рече вчера член на Кризниот штаб, имунологот Срѓа Јанковиќ и потсетил на барањата на медицинските лица персоналот заврши двонеделното заклучување.
За Радио телевизијата Србија, Јанковиќ го повтори повикот строго да се почитуваат сите постојни мерки и предупреди дека бројот на заразени лица продолжува да расте, што создава голем притисок врз здравствениот систем, па само најтешките пациенти се примаат во болница.
Тој рече дека не може да „нагласи доволно силно“ колку е сериозна ситуацијата, нагласувајќи дека трговските центрите се преоптоварени бидејќи клиничките слики се потешки и има сè повеќе такви пациенти.


Петдневната блокада во Србија не помогна
Но, податоците покажуваат дека петдневниот локдаун, е поблаг отколку што било побарано од медицинскиот оддел на Кризниот штаб, и не помогна да се запре ширењето на инфекцијата.
Поради зголемениот прием на пациенти, Министерството за здравство го врати белградскиот клинички болнички центар „Бежанијска коса“ во ковид системот на почетокот на неделава, додека лекарите продолжуваат да предупредуваат дека здравствениот систем е преоптоварен.
Во кампањата за масовна имунизација, вакцинацијата на учениците започна оваа недела, откако тестовите покажаа дека повеќе од 30. од нив биле заразени дневно.
Новата испорака со дополнителни 55.990 дози вакцина Pfizer-BioNTech пристигна во понеделник во Белград, а се почесто граѓаните се жалат кои не се официјално регистрирани во е-системот да можат да аплицираат и за вакцинирање на населението на местата за вакцинација.
Српските здравствени власти се обидуваат дополнително да ја омасоват кампањата со испраќање мобилни тимови во руралните области со цел да им се овозможи на што поголем број луѓе да добијат една од четирите вакцини што ги користи Србија, со висок процент на вакцинирани и довакцинирани граѓани.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се чествуваат Света Нина, просветителка на Грузија и Свети Сава, архиепископ Српски

Македонската православна црква денес ги одбележува Св. Нина и Св. Сава Роднина на Светиот великомаченик …