Колку долго смеат да се земаат таблетки против болки? Ова е одговорот!

Честопати земаме лекови против болки лесно, без да размислуваме за нивниот ефект врз телото.
Како најчестите делуваат аналгетиците што секому се на дофат на рака и колку долго можат да се земаат во континуитет?
Кога зборуваме за лекови против болки, особено е важно да се истакнат оние без рецепт, кои секој може да ги купи во аптеките.
Поради достапноста, зависноста е најчеста, а според статистичките податоци, најпродавани се ибупрофен, парацетамол, напроксен натриум и комбинација на парацетамол, пропифеназон, кофеин и кодеин.

„За лекови против болки, најважно е да се одреди дозата“

loading...

Се пресметува според телесната тежина на лицето за кое е наменет лекот, и во повеќето случаи, за жал, „не се погодува“.
Покрај тоа, не можеме да ја игнорираме улогата на болката, што е субјективен симптом. Болката е индивидуално чувство за секого и така мора да се третира секој пациент – индивидуално.
Овие лекови не се паметни и не знаат точно што ве повредува, но делуваат на центарот за болка со различни механизми и со тоа спречуваат непријатно чувство.
Исто така, повеќето од овие лекови немаат само аналгетски ефект, туку делуваат и против треска и воспаление.
Како и за сè што е преземено подолг временски период, тоа може да предизвика зависност. По некое време, таблетите имаат послаб ефект врз болката, затоа ни требаат поголеми дози.


Во некои случаи, се навикнувате на составот на лекот – кај таквите лекови, јасно е наведено на кутијата дека не треба да се земаат повеќе од 3. дена.
Во некои други случаи, дозата што ја земаме е недоволна за рецепторите, па затоа по некое време е потребно да се зголемува дозата се’ повеќе и повеќе.
Подолг временски период значи неколку месеци, па дури и години, бидејќи по еден месец нема да има некои поголеми промени кај општо здраво лице.
Колку што некои таблети се сметаат за „безопасни“, пред да се земе првата доза, задолжително е да се прочита упатството за лекот, каде што во повеќето случаи се наведува препорачаната должина на земање.
Во случаи кога оваа информација не е наведена во упатството, лекот се зема сè додека не се подобрат симптомите (ако станува збор за главоболка или болка за време на менструацијата, не подолго од 10-15 дена). Ако симптомите не поминат, потребно е да се јавите кај лекар бидејќи болката може да биде поврзана со некои други болести.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Со секс против Путин: Масовни оргии на ридот над Киев, 15.000 учесници

Ако дојде до тоа дека Владимир Путин навистина ќе нареди испалување на нуклеарно оружје, доведувајќи …