КОГА ЛОШО СЕ ЧУВСТВУВАТЕ И ГЛАВАТА ВИ Е ПОЛНА СО МИСЛИ НАПРАВЕТЕ 1. РАБОТА: Едноставен ритуал за добро здравје, мир и среќа!

Како да се ослободите од негативните и опсесивните мисли – направете 1. прекрасна и едноставна работа за вашето здравје … Одете во шума!
Во шумата владее мир – исцелувачка тишина, придружена со инспиративни звуци на природата. Во шумата има мирис – свежина што ја чисти енергијата и го смирува нашиот здив. Шумата е богатство и наше засолниште и скриена оаза во која одиме кога сакаме да се поврземе со природата, да се оддалечиме од зафатениот свет и да ја смириме душата.
Шумата може да биде светла или темна, како и нашите мисли. Но, кога нашиот ум е полн со негативни и опсесивни мисли, шумата е таа што може да ја прочисти, да ги замолкне лошите мисли и сензации и да не смири. Ни обезбедува мир, кислород и храна. Во неа, чувствуваме дека сме свои, слободни и дека можеме да ги откриеме сите наши тајни и да го ослободиме емоционалниот товар. Крошните од дрвата не штитат и прегрнуваат, а кога ќе погледнеме нагоре, гледаме светлина што се пробива низ крошната и вели – Сè е во ред!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Patrycja Bok (@blondiii_06)

Не случајно како деца во бајките читаме за многу добри шумски суштества како што се добри шумски самовили и џуџиња.
Кога чувствувате вознемиреност и не можете лесно да се ослободите од лошата енергија и негативните мисли, одете во шума. Прошетајте, размислете, пејте, викајте, танцувајте, гушкајте дрво … Шумата ни овозможува бесплатна терапија и чувство на мир и љубов.
Времето кое го поминувате во шумата е форма на медитација – го подобрува нашето расположение, ја враќа енергијата и виталноста, не засилува и не подмладува.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zigi (@janabielavrana)

Секој човек е зависен од природата. Ние сме програмирани да се поврземе со природниот свет. Кога сме во хармонија со природата, стануваме здрави, а кога ќе се оддалечиме од неа, се чувствуваме лошо и ни е загрозен енергетскиот имунитет (полесно ја апсорбираме негативната енергија).
Одвојте најмалку 30. минути еднаш неделно за прошетка низ шумата. Прошетајте, чувствувајте, слушајте, мирисајте, гушкајте го дрвото – усогласете го вашиот животен ритам со ритамот на природата.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …