Еве како да знаете дали вашето дете има КОРОНА или станува збор за ДРУГ ВИРУС! Ова се симптомите!

Сè повеќе деца се заразуваат со коронавирус, а покрај ова, во градинките се шират разни други вируси, што предизвикуваат треска, дијареја и повраќање кај децата.
Заради вирусите, децата брзо дехидрираат, а понекогаш и престојуваат во болница, а детски пулмолог објаснува како да се разликуваат овие вируси од короната.
„Забележано е зголемување на инфекција со ротавирус, пред се кај деца од предучилишна возраст. Тоа е инфекција предизвикана од ротавирус. Се пренесува преку таканаречената феко-орална рута, односно преку валкани раце, но може да се пренесе и со капки. Инфекцијата започнува со треска и дијареја, а понекогаш и со повраќање. Децата брзо дехидрираат, особено ако се мали и ако столицата е честа“, објаснува детскиот пулмолог.
Тој вели дека децата кои губат многу течности, особено доенчињата, понекогаш се хоспитализирани.


„Ако фреквенцијата на столицата е голема, тогаш загубите на течности се исто така големи, а таквите деца се задржуваат токму поради замена на течности“, додава тој. Кога станува збор за клиничката слика, овој вирус има некои сличности со коронавирусот, но тие се разликуваат по тоа што ротавирусот не е придружен со респираторни проблеми.
„Температурата е присутна кај двата вируси, со фактот дека ковидот најчесто оди со респираторни проблеми кај децата – носот е погоден, кашлица, болки во вратот. Дијареата е присутна и во некои случаи со ковид, но тоа е само еден од симптомите, додека кај ротавирусот е главен симптом. Тоа е разликата во клиничката слика, а дијагнозата се поставува со правење тест за ротавирус од столицата“, вели докторот.
Додава дека ротавирусот не е типичен сезонски вирус, односно се појавува во кое било време од годината, но лошите временски услови влијаат на тоа да се развива во колективите.
„Третманот трае кратко. Детето реагира многу брзо на симптоматска терапија, замена на течности, пробиотици, пребиотици, електролити и метаболна поддршка, односно соодветна замена на течности. Ќе се санира за неколку дена“, вели детскиот пулмолог.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Зверев признал дека боледува од дијабетес

Александар Зверев јавно признал дека со години боледува од дијабетес и најави формирање на фондација …