(ФОТО) Куба започнува вакцинација со својата вакцина „Соберана 2“

Куба вчера објави дека ќе вакцинира 150.000 работници од првата линија на борбата против пандемијата како дел од последната фаза на клиничкото испитување на нејзиниот водечки кандидат за вакцина против ковид 19 – Соберана 2.

Од почетокот на пандемијата, земјата пријави 65.000 случаи и 387 смртни случаи, што е една од најниските стапки во светот по глава на жител.
Вакцинацијата со Соберана 2 ќе започне денес и ќе се вакцинираат високо ризични медицински и други лица, соопштија властите.


„Куба веднаш би можела да имунизира 150.000 луѓе веднаш од ковид-19, бидејќи студијата во фаза 3 на оваа вакцина покажува дека е многу безбедна“, твитнал министерот за надворешни работи и инвестиции Родриго Малмиерка.
Соберана 2 е во завршна фаза на клиничко испитување во последните три недели, во кое учествуваа 44.000 волонтери.
Регулаторниот орган на кубанските лекови во четвртокот одобрил и втор кандидат за стадиумско клиничко испитување на ковид 19,во доцна фаза наречен Абдала.
Куба минува низ најлошиот период од почетокот на пандемијата по отворањето на границите на крајот на минатата година.
Островот со 11. милиони жители регистрира 600. до 1.000. нови случаи секој ден, далеку над резултатите или за грст повеќе во текот на поголемиот дел од минатата година.

Од почетокот на пандемијата, земјата пријави 65.000 случаи и 387 смртни случаи, една од најниските стапки во светот по глава на жител.
Владата вети дека оваа година ќе го вакцинира целото население со една од петте експериментални вакцини во развој.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се чествува Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста): Нејзината икона има чудотворна моќ, па жените кои сакаат пород треба да го направат ова

Македонската православна црква денска прославува голем празник, Пречиста Богородица. Кога Пресвета Дева Марија наполни три …