Ефтини и ефикасни: Третмани со сода бикарбона за здрава кожа

Секој има сода бикарбона дома, и тоа е една од најкорисните и најевтините состојки што можете да ги користите за нега на кожата.
Миење на лице
Еден начин да се користи сода бикарбона за нега на кожата е да се користи за миење на лицето. Комбинирајте две лажички сода бикарбона и една лажичка топла вода и промешајте за да создадете паста. Измијте го лицето со топла вода и нанесете ја пастата на лицето, а потоа тријте со нежни, кружни движења. По неколку минути исплакнете го лицето со млака вода.


Пилинг
Можете да ја користите и како пилинг. Доволно е да се измешаат 15 грама сода бикарбона, 30 грама овесна каша и 20 мл вода.


Купка за стапала
На кожата на нозете обично не и се придава толку значење. Сепак, со помош на сода бикарбона, кожата на нозете може да биде мека и негувана. Додадете 70 грама сода бикарбона на секои три литри вода и натопете ги стапалата во смесата половина час. Ако треба задебелените површини поминете ги со турпија за стамапа и потоа нанесете крем.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …