Осум навики во исхраната кои можат да го попречат спиењето

Изборот на храна многу добро може да влијае на квалитетот на ноќниот одмор. Ако се борите со несоница или се будите уморни, време е да направите попис за тоа што јадете и кога.

1. Конзумирате премногу кофеин
Според едно истражување, кофеинот може да го попречува спиењето дури и ако се консумира шест часа пред спиење, пишува Си-Ен-Ен.
Кофеинот се меша со дејството на хемикалија позната како аденозин, која има седативни својства и му сигнализира на мозокот дека е време за спиење. Стимулирачкото соединение исто така може да се меша со деноноќните ритмови, што може да го одложи почетокот на спиењето.
Кофеинот се наоѓа во кафето, чајот, некои безалкохолни пијалоци, енергетски пијалоци и чоколадата.

2. Јадете обилни оброци
Тестенините во кремаст сос или сочни стекови може да изгледаат привлечно, но тежок оброк навечер може да предизвика надуеност и да го отежне заспивањето.
Покрај тоа, мастите траат подолго за варење и може да доведат до непријатно чувство во стомакот. Обидете се да избегнувате оброци со многу маснотии навечер и почекајте најмалку два часа пред да одите во кревет после последниот оброк. Можете исто така да се истегнете или да се движите малку пред да одите во кревет.
„Ако чувствувате глад пред спиење, изберете лесен, нискокалоричен оброк што ќе го намали чувството на глад што може да го наруши спиењето“, советува Гери Замит од Институтот за нарушувања на спиењето во Њујорк.

3. Конзумирате премногу шеќер
Избегнувајте ужинки кои содржат многу шеќер пред спиење.
„Истражувањата сугерираат дека високиот внес на шеќер кај жените во менопауза може да предиспонира за ноќно потење“, предупредува диетичарот Ненси З. Фарел Ален.

4. Јадете зачинета храна
Зачинета храна може да придонесе за металоиди и на тој начин да го отежне спиењето. Избегнувајте зачинета, кисела и солена храна бидејќи може да предизвика жед и со тоа да придонесе за ноќно будење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …