(ВИДЕО+ФОТО) ГОЛЕМИ ПОПЛАВИ ВО АВСТРАЛИЈА: Стотици луѓе евакуирани – Водени буици носат куќи

Австралиските власти издале предупредување за потенцијално смртоносни поплави од поројните дождови на источниот брег на таа земја.
Досега се спасени десетици луѓе од поплавените подрачја, а на жителите од населените места со приземни куќи во Нов Јужен Велс им е наредено да ги напуштат своите домови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ABC News (@abcnews_au)

Полицијата соопшти дека стотици луѓе брзаат кон центрите за евакуација во областите северно од Сиднеј.
Главните патишта биле затворени, а на медиумите се појавија снимки на кои се гледа како водени буици ги носат куќите.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Методот на Алан Кар со помош на кој милиони луѓе престанале да пушат

„Ако ги следите моите упатства, ќе бидете среќен непушач целиот свој живот“, рекол Ален Кар, …