(ФОТО) ИЗГОРЕЛ хангар со 80. скапоцени автомобили – Еве што останало!

СТРАШНИ призори за сите љубители на автомобилите.
Пожар во Чешир, Велика Британија, до темел изгоре магацин, а со тоа и повеќе од 80. скапоцени спортски автомобили. Меѓу нив е LaFerrari од насловната фотографија, една од најскапите во поранешната колекција, но и единствен кој не е целосно изгорен.
Тој бил еден од 499-те произведени, а неговата вредност била над 1. милион фунти. Меѓу уништените, наводно, е и Jaguar XJ220, еден од 287 произведени. Наводно, највредниот автомобил во колекцијата кој бил уништен во пожарот, бил проценет на над 3. милиони фунти.
Иако поминало многу време од пожарот, дури сега се објавени фотографии од изгорените автомобили.
Како што беше претходно познато, сопственикот на колекцијата ги чувал автомобилите во две хали, а пожарот го погодил исклучително силно. Иако повеќето автомобили биле осигурани, меѓу нив имало неколку исклучителни, па загубата е непоправлива. Неименувани извори за британски „Сан“ изјавиле дека сопственикот тешко се справува со загубата.

Како што се дознава во пожарот изгореле следните автомобили:
Aston Martin AMV12S
Aston Martin Zagato
BMW M2
Fiat 695 Biposto
Ferrari 250 GTE
Ferrari 355 Fiorano Handling pack
Ferrari 360 Spider
Ferrari 599GTO
Ferrari F12tdf
Ferrari GTC4 Lusso
Ferrari Pista (Red one)
Ferrari 812SF
Jaguar XJ220
Lamborghini Tractor
Lexus LFA
McLaren
McLaren 650S
McLaren 675LT
McLaren Senna
Porsche 991 Endurance Cup
Porsche Carrera GT.

Фото: принтскрин/Supercar Fails (Facebook)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за сабота, 19.06.2021: Некој не ги исполнува вашите емотивни очекувања, но вие сте толерантни и со разбирање за лицето кое ја користи вашата добра волја…

Овен Љубов: Ако сте млади или слободни, не двоумете се пред личност која ви испраќа …