(ФОТО) Во Венеција инсталиран ГОЛЕМИОТ БРАТ: Се снима секое движење, знае од акде се туристите и ги предвидува нивните намери

Венеција овој март одбележува 1.600 години од основањето
Пред пандемијата, 30 милиони туристи се собираа секоја година во Венеција. Овој град, патем, има само 50.000 жители. Со цел да се намали бројот на туристи-екскурзионисти, тие планираат од 2022. година да воведат данок на влез. Сега сето тоа е далечно минато, бидејќи Венеција има Контролна кула што го следи секој чекор на секој човек …
На островот Тронкето, во напуштен магацин, сега има Контролна просторија која следи кој влегува во градот и каде се движи.Има голем видео надзор со камери што го прикажува секој агол од градот. Преку овие камери, полицијата и градоначалникот точно следат кој и каде се движи низ градот, кој каде и каде запрел.
Точно е познато колку луѓе од една земја се во кој дел од градот, во реално време.
И тоа не е сè! Тука се следи и сигналот на мобилниот телефон, така што точно се знае колку луѓе од која земја или регион се наоѓаат на одредено место истовремено.

Дали оваа контролна кула ќе го направи туризмот поефикасен?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Simone Venturini (@simone.venturini_)

Во рамките на кулата има и „паметна просторија“ која „предвидува“ можни злосторства од страна на полицијата што ги набудува и профилира луѓето. Зошто го прават ова?

Дали некој трча?
Овој систем исто така следи колку брзо се движат луѓето, а особено дали некој трча. Се разбира, тој исто така го следи нивото на плима и осека, па затоа ќе биде објавено кога ќе се крене бариерата Мојсеј.
Претставниците на градот и компанијата што го направија системот велат дека ова е „мозокот на градот“ кој го контролира бројот на луѓе што се во него.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Simone Venturini (@simone.venturini_)

Камерите ги бележат и „намерите“ на туристите!
Камерите снимаат што се случува во секое време, така што ќе биде можно да се зголеми вапорето сообраќајот, да се намали бројот на туристи. Секако, најмногу ги интересира што прават пешаците, бидејќи со помош на камери знаат кои се, од каде потекнуваат и што прават, па дури и какви се нивните намери!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Simone Venturini (@simone.venturini_)

Препознаваат странци, Италијанци и Венецијанци
На пример, градската власт сега точно знае колку луѓе има на плоштадот Свети Марко и дали никој од нив не е Венецијанец! Најинтересно е што системот ги препознава не само Италијанците во однос на странците, туку и Венецијанците во однос на Италијанците!
На овој начин, тоа ќе го намали бројот на излетници кои во овој град дошле со сендвичи, оставиле ѓубре и заминале без да потрошат денар. Претходно, овие излетници не можеа да се бројат, туку само оние кои ја поминуваа ноќта во градот. Ова повеќе не е случај, тие точно ќе знаат дали најмногу сендвичи носат Унгарци или Словенци, а тоа значи и колку трошат гости од секоја земја.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …