ВНИМАНИЕ за сите кои ПОСТАТ: Не заборавајте на внесот на ОВИЕ материи за да не дојде до анемија!

Еве како да спречите анемија и губење на важни минерали, што ги добиваме од храна од животинско потекло за време на постот.
За време на постот на вода, најмногу се грижиме дали воздржувањето од храна од животинско потекло може да му наштети на нашето здравје. Како и дали постои соодветна замена за витамини и минерали што ги добиваме од месото и млечните производи, во тие денови.
Постот е, всушност, корисен за човечкото тело, бидејќи на тој начин се врши детоксикација од токсини и масти што сме ги внеле со нездрава или мрсна храна.


 

„Кога постеме, не јадеме храна од животинско потекло, но многу е важно што јадеме. Идеално е за време на постот, исхраната да се базира на овошје, зеленчук и житарици (цели зрна или интегрални производи), растителни масла, соја и неговите производи. Во тој случај. ние практично не внесуваме холестерол, значително го намалуваме внесувањето на масти и го зголемуваме внесувањето на витамини, минерали и диетални влакна. Сите овие промени во исхраната се исклучително корисни и здрави “, објаснува нутриционистка.


Но, за да не се изгубат потребните витамини и минерали, како и да се избегне анемија, неопходно е на телото да се обезбедат одредени додатоци и витамини.


„Сепак, храната од растително потекло не содржи витамин Б12, затоа е потребно да се земаат додатоци за време на долгорочен пост и на тој начин да се создаде рамнотежа. Друг минерал чиј адекватен внес треба да се земе предвид за време на постот е железото. Стапката на искористеност на железо од житарици (пченични снегулки, овесна каша, интегрален леб, ‘ржан леб), зеленчук (блитва, спанаќ, коприва, зелка, соја), семиња (индиски ореви, ф’стаци, семки од сончоглед, бадеми), мешунки (грав, грашок, леќа) е од еден до 20. проценти Сепак, можете да го подобрите користењето на железо ако земете витамин Ц и храна што содржи калциум заедно со растителна храна“, заклучува нутриционистката.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепти) ЗЛАТНА ТРОЈКА за долговечност: Мед, цимет и вода за зачувување на здравјето на ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ – Ќе се ШОКИРАТЕ што се’ лекува!

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблемите со срцето, и се препорачува …