(Рецепти) Посно, ефтино, вкусно и здраво: Појадок – десерт кој е готов за 20. минути!

Прекрасни рецепти за посни палачинки и мафини. Ќе уживате во секој залак…
Почна големиот пост а никогаш не е едноставно да се смисли што да се подготви за појадок. Верувале или не, за помалку од 30. минути можете да подготвите палачинки и мафини, а при тоа да не треба да издвоите многу пари.
Посни палачинки

Потребно е:
1 чаша брашно
1/2 лажичка сол
1/2 чаша вода
масло
Подготовка: измешајте ги брашното, солта и водата, а тестото треба да биде малку поретко во споредба со смесата што ја правите за стандардни палачинки. Загрејте ја тавата а во подготвената смеса додајте 1 лажица масло.
Со лажица земајте од тестото и печете во тавата. Кога палачинката ќе порумени, свртете ја на другата страна, и кога ќе добие златна боја од двете страни, извадете ја од тавата.Масни мафини од банана
Потребни состојки:
3 банани
1/4 чаша масло
1 чаша шеќер
1 лажичка сода бикарбона
2 чаши брашно
1 чаша сецкани ореви
1 чаша суво овошје по ваш избор
по желба додадете боровинки
Подготовка:исецкајте ги бананите, измешајте ги со шеќерот и измешајте со помош на миксер. Додадете брашно, сол и сода бикарбона и измешајте со остатокот од смесата.
Ставете го добиеното тесто во калапи за мафини и печете во рерна загреана на 170 степени, околу 18. минути.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Осум здравствени придобивки од ПРЕСТОЈ ВО ТИШИНА: Најдете време за себе

Општо познато е дека бучавата не влијае добро на луѓето, но што е со тишината? …