Што кога сте заробени во зоната на пријателството?

Раскинувањата се секогаш болни, а она што може подеднакво или уште повеќе да боли е ситуацијата во „пријателската зона“ во која некој близок зборува за својот љубовен живот без воопшто да биде свесен за вашите чувства.
Ако некој ви се допаѓа, па дури и сакате некого, но сте „заробени во пријателска зона“, сепак постојат начини да се ослободите и да создадете шанса за врска.

Не барајте внимание очајно
Ако вложувате многу во врска и повеќе ја цените, другата личност може да ве сфати лесно и да обрне помалку внимание на вашите потреби затоа што трошите премногу време на задоволување на другите. Не мора да се однесувате толку очајно барајќи внимание, обидете се да се повлечете малку и барем да се правите незаинтересирани.

Направете се приоритет
Не плашете се да го поминувате времето сами, дури и ако понекогаш ве боли. Дајте и простор и можност на другата личност да и недостасувате за да разбере колку вредите. Времето можете да го поминете фокусирајќи се на други аспекти од вашиот живот, кариера, хоби, семејство, пријатели и слично. Затоа, другата личност ќе почувствува потреба да се приближи до вас.

Излегувајте почесто
Ако вашиот свет досега се вртеше околу потребите на одредена личност, а вие не успевате да го добиете за себе, обидете се да играте на картата на љубомора. Почнете почесто да се дружите со други луѓе, саканата личност би можела да сфати што и недостасува. Вистина е дека луѓето почнуваат да ја сфаќаат вредноста на другите само кога ќе ги изгубат. Ако саканото лице покаже знаци на љубомора, ќе знаете дека трикот успеал.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сте ИЗГОРЕЛЕ на сонце? Еве што да направите кога кожата после сончање ќе почне да ви се лупи!

Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници. Секое лице барем …